spot_img
27.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 2 Ağustos 2022

Rusya’da dün neler oldu? 2 Ağustos 2022

Dün, 2 Ağustos 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Peskov, Putin ile Erdoğan arasında Soçi’de yapılacak görüşmeyi değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ağustos Cuma günü Soçi’de yapacağı görüşme hakkında ön değerlendirmelerde bulundu.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan Peskov, Putin ve Erdoğan’ın cuma günü gerçekleştireceği zirvedeki gündem başlıklarının Suriye ve Ukrayna olacağını vurgularken, aynı zamanda iki liderin Rusya ve Türkiye’nin içerisinde bulunduğu müşterek koordinasyon merkezi tarafından Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı mekanizmasının etkinliği konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını aktardı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Çin’in tehditlerine rağmen Tayvan’a ulaştı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak Tayvan’a ulaştı.

İki haftadır hakkında spekülasyon yapılan, ABD ile Çin arasında gerilime sebep olan ziyaret gerçekleşmiş oldu.

Çin Savunma Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin uçağının Tayvan’a ulaşmasının ardından, bu geceden itibaren Ada çevresinde “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurdu.

Şoygu, Ukrayna’da imha edilen Amerikan askeri teçhizatı sayısını açıkladı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bakanlıkta düzenlenen konferans görüşmede, Rus birliklerinin ABD’den Ukrayna’ya devredilen altı adet HIMARS uzun menzilli füze sistemini imha ettiğini açıkladı.

ABD tarafından Ukrayna’ya gönderilen silah tedariklerinin bölgenin güvenliği için tehdit oluşturduğunu yineleyen Şoygu, HIMARS sistemleriyle birlikte Rusya’nın Ukrayna’da 33 M777 obüsünü ve ayrıca beş adet Harpoon gemisavar füze sistemini yok ettiğini de ekledi.

Rusya’dan “ABD, Ukrayna’daki çatışmalara doğrudan müdahil” açıklaması

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD’nin Ukrayna’daki çatışmalara doğrudan müdahil olduğunu belirterek, “ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Kiev için onayladığı Donbass yerleşim birimlerinde ve diğer bölgelerde sivillerin ölümüyle sonuçlanan sivil altyapılara yönelik düzenlenen füzeli saldırılardan doğrudan sorumludur.” dedi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü (GUR) Başkan Yardımcısı Vasim Skibitskiy’nin, “HIMARS topçu roket sistemleriyle saldırı öncesi hedeflerin, ABD ve Ukrayna istihbarat temsilcileri arasında istişare edildiği” yönünde yaptığı açıklamaya dikkati çeken Konaşenkov, şu şekilde konuştu:

“Tüm bunlar, Beyaz Saray ve Pentagon’un açıklamalarının aksine, Washington’un Ukrayna’daki çatışmalara doğrudan müdahil olduğunu kanıtlıyor. ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Kiev için onayladığı Donbass yerleşim birimlerinde ve diğer bölgelerde sivillerin ölümüyle sonuçlanan sivil altyapılara yönelik düzenlenen füzeli saldırılardan doğrudan sorumludur.”

Husnullin, 2022’de konut talebinde ne kadar düşüş beklendiğini açıkladı

İnşaattan sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, 2022’de ülkede konut taleplerinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 düşüş beklendiğini açıkladı.

RBK TV’ye konuşan Husnullin, 2021 yılının konut talepleri açısından benzeri görülmemiş bir yıl olduğunu vurgularken, “O zamanki talepler, piyasada beklenen ve gereken ortalamanın çok üzerindeydi. Şimdi bu yıl için konut talepleri geçen yıla göre yüzde 10-20 daha düşük olacak. Ancak bunun kritik olmayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

FAS, zam yapan şirketlere daha hızlı tepki verecek

Rusya’da devlete bağlı rekabet kurumu Federal Anti-Tekel Servisi (FAS), hiçbir temele dayanmayan fiyat artışı ilan eden şirketlere daha hızlı tepki vermek amacıyla uyarı prosedürünü on günden bir güne indirdiğini duyurdu.

FAS tarafından yapılan açıklamada, piyasada faaliyet gösteren işletmelerin fiyat artışı ilanlarının herhangi bir temele dayanmaması durumunda uyarı ve ceza prosedürlerinin süresinin daha önce 10 gün olduğu belirtilirken, açıklamada, “Servis tarafından uygun olmayan fiyat artışı yaptığı tespit edilen şirket ve markalara uyarı işlemleri için süre, bir iş gününe indirilmiştir” denildi.

Rusya basınından kısa kısa

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Yabancılar ve vatansız kişilerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde askerlik hizmetine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılması hakkında karara” imza attı.

Devlet Başkanlığının internet sitesinde yayımlanan karara göre, Ukrayna ordusunda görev yapan yabancı askerlerin sözleşme süreleri 10 yıla kadar uzatılabilecek.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası Tayvan ziyaretinin bölgedeki gerginliği artırdığını belirterek, “(Pelosi’nin Asya turu) Bu turla ve olası bir Tayvan ziyaretiyle bağlantılı her şey tamamen kışkırtıcı niteliktedir. Durumu kışkırtırken, gerginliğin artmasına yol açıyor.” dedi.

ABD yönetimi, aralarında dünyaca ünlü jimnastikçi Alina Kabaeva’nın da bulunduğu Kremlin’e yakın isimler ile çok uluslu büyük bir şirketi yaptırım listesine ekledi.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü, haziran ayında şehre gelen turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 115 artarak 1 milyon 470 bin 586’ya yükseldiğini duyururken, 117 bin 169 turistle Rusya, en çok turistin geldiği ülkeler sıralamasında ikinci oldu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov bölgeler konuların ele alındığı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Belçika, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımlar çerçevesinde Rusların 50 milyar avronun üzerindeki fonunu dondurdu.

Bu yılın mart ayında Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan Stockholm merkezli uluslararası perakende giyim firması Hennes & Mauritz (H&M), başkent Moskova’daki bazı alışveriş merkezlerinde yer alan mağazalarını ziyaretçilere açtı.

H&M mağazalarının Metropolis ve Aviapark AVM’de kapılarını ziyaretçilere açtığını doğrulayan alışveriş merkezlerinin yönetimleri, mağazaların çalışmaya başlamasıyla birlikte düzinelerce insanın dükkanlara hücum ettiğini de vurguladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img