spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusların yurtdışına turistik gezi sayısında büyük artış kaydedildi

Rusların yurtdışına turistik gezi sayısında büyük artış kaydedildi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), 2022’nin ilk yarısında Rusların yurtdışına yaptığı turistik gezi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81,1 artarak 2,6 milyona ulaştı.

Havalimanları Gümrük Servisi verilerine dayanılarak yapılan araştırmaya göre, toplamda 10 yabancı ülkenin 2022’nin ilk yarısında Rusların toplam seyahat hacminin yüzde 31’ini (2,623 milyon gezi sayısı) sağladığı belirtilirken, bu hacimlerin 2021’in aynı dönemine göre yüzde 81,1 daha fazla olduğu, ancak sonuçların Ocak-Haziran 2019 dönemine kıyasla yüzde 32 daha düşük olduğu ifade edildi.

Rusların yurtdışına turistik gezi tercihlerinde ilk 10 ülke sıralamasında lider Türkiye ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Dominik Cumhuriyeti, Maldivler, İsrail, Sırbistan, Macaristan, Küba ve Katar yer alırken, bununla birlikte Rus turistler tarafından Tayland’a yaklaşık 30 bin 300 turistik gezi yapıldığı, Toplamda, yılın ilk yarısında Rusların çeşitli amaçlarla 8,5 milyon kez yurtdışı seyahati gerçekleştirdiği belirlendi.

Bu rakamın Ocak-Haziran 2021’den yüzde 24,6 daha fazla, ancak 2019’un aynı dönemine göre yüzde 60,1 daha az olduğu vurgulanan ATOR araştırmasında, bu yılın ilk yarısında turist akışındaki artışa ana katkının, Türkiye gibi birçok sıcak ülkenin COVID-19 kısıtlamalarını kaldırması ve hava trafiğinin normal şekilde çalıştığı ilk çeyreğin kış aylarında yapılan geziler sayesinde meydana geldiği tespit edildi.

Yılın ilk yarısında Rusya’dan turist akışındaki artışın yüzde 40’ı, Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından sağlanırken, artışın yüzde 60’ının ise Baltık ülkeleri, Estonya, Letonya, Litvanya ile birlikte Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan ve Avrupa ülkesi Finlandiya tarafından sağlandığı gözlemlendi.

 2021’in ilk yarısı ile karşılaştırıldığında Ocak-Haziran 2022’de Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Dominik Cumhuriyeti, İsrail, Sırbistan ve Katar gezilerini önemli ölçüde artıran Ruslar, raporlama döneminde BDT ülkelerine düzenledikleri turistik gezilerini de iki katına çıkardı.

Avrupa ülkelerine Rusya’dan yapılan turistik gezilerin ise 2022’nin ilk yarısında yüzde 50 düştüğünü bildiren ATOR, öte yandan 2021’in ilk yarısına kıyasla Rusların Finlandiya ve Estonya’ya turistik gezilerinde 1,5 ila 3 kat ile önemli bir artış kaydedildiğini de ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img