spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaSporCAS, Rus kulüplerinin yabancı futbolcular konusunda FIFA'ya yönelik itirazlarını değerlendirecek

CAS, Rus kulüplerinin yabancı futbolcular konusunda FIFA’ya yönelik itirazlarını değerlendirecek

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), daha önce Uluslararası Futbol Federasyonu’nun (FIFA), Rusya’dan ayrılmak isteyen yabancı futbolcular için yürürlüğe soktuğu geçici istihdam kurallarına karşı başvuran Rus kulüplerinin itirazlarını değerlendirme kararı aldı.

Rusya’daki futbol takımlarında yer alan yabancı oyunculara ve antrenörlere sözleşmelerini sezon sonuna kadar tek taraflı olarak sonlandırabilme hakkı veren kararını 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatan FIFA’nın kararına itiraz eden 8 Rus futbol kulübü arasında Zenit St Petersburg, Dinamo Moskova, CSKA Moskova ve Lokomotiv Moskova’nın yanı sıra Soçi, Krasnodar, Rostov ve Rubin Kazan da yer alıyor.

CAS tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rus kulüpleri tarafından açılan davaların incelenmesine yakın zamanda başlandığı ve ilk aşamalarında olduğu ifade edildi.

Mahkemenin ayrıca Donetsk Halk Cumhuriyeti takımı Shakhtar Donetsk’in de benzer bir konuda yaptığı temyiz başvurusunu da kayda aldığı bildirildi.

FIFA, 23 Haziran’da Ukrayna’daki durum nedeniyle 7 Mart’ta uygulamaya başladığı yabancı oyuncu ve antrenörlerin Rus kulüpleriyle olan sözleşmelerini askıya alma iznini uzatmıştı.

Buna göre Ukrayna Futbol Federasyonu ya da Rusya Futbol Birliği’ne bağlı kulüpler, yazılı olarak aksi kararlaştırılmadıkça 30 Haziran 2022 öncesinde kadrolarındaki yabancı oyuncu ve antrenörler ile karşılıklı bir anlaşmaya varmazlarsa söz konusu oyuncu ve antrenörler, sözleşmelerini 30 Haziran 2023’e kadar askıya alma hakkına sahip olacak.

Açıklamada ayrıca Rusya’nın Ukrayna’daki güç kullanımı kınanırken, barış çağrısında bulunuldu.

Yakın zamanda Rusya Premier Lig ekibi Spartak Moskova ile sözleşme imzalayan Polonyalı futbolcu Maciej Rybus, milli takım kadrosundan çıkarılmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img