spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLihaçev: Rosatom uzun yıllar Türkiye'de kalmayı planlıyor

Lihaçev: Rosatom uzun yıllar Türkiye’de kalmayı planlıyor

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin Rosatom’un Türkiye’de uzun yıllar kalmasına izin verdiğini söyledi.

Gazetecilere konuşan Lihaçev, Akkuyu NGS projesinin kendine has bir ekonomik özelliği olduğunu belirterek, “Yap-İşlet formatında bir nükleer santral kurma projesi burada uygulanıyor. Yani gelecekteki nükleer üniteyi inşa ettiğimizde, yönettiğimizde ve sahip olduğumuzda sadece burada nükleer üretim kapasiteleri yaratmakla kalmayacağız, aynı zamanda uzun yıllar boyunca, belki de 100 yıl kadar Rus devlet şirketi Rosatom’un Türkiye’de olacağı anlamına gelir. Burada nükleer santralin çoğunluk hissesi Rosatom’undur” diye konuştu.

Devlet şirketinin, elektriğin bir kısmının satın alınması konusunda Türk hükümetiyle tüm yasal anlaşmaları imzaladığını vurgulayan Lihaçev, gelecekte şebekeye elektrik satışı için bir temel oluşturulduğunu, böylelikle şirketin ek kar elde etme, fayda sağlama ve Türkiye ile diğer ortak projelere yatırım yapma fırsatına sahip olacağı anlamına geldiğini belirtti.

Lihaçev, Rosatom’un aynı zamanda Türkiye’de bir Nükleer Bilim ve Teknoloji Merkezi kurmayı planladığını da söylerken, Akkuyu NGS’nin inşasının tamamen Rus tarafı aracılığıyla finanse edildiğini, aynı zamanda daha önce Sinop olarak belirlenen ikinci NGS projesinin inşası için Rosatom’un her zaman hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya ile ortak yürütülen ve Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali niteliği taşıyan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 4’üncü ünitesinin reaktör tabanının yapımına yönelik ham boruyu açma operasyonu 5 Temmuz’da gerçekleştirilmişti.

19 Ocak’ta Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu’nun (Rosatom) Türkiye’deki Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin (NGS) inşaatını finanse etmek için piyasalara 1 milyar dolarlık Eurobond ihraç edebileceği açıklandı.

Rusya ve Türkiye’nin Akkuyu NGS projesi için kaynak yaratmayı tartıştığını yazan İnterfaks haber ajansı, Akkuyu NGS’nin Rosatom’a bağlı olarak çalıştığını, kurumun Akkuyu Nükleer AŞ sermayesinin neredeyse yüzde 100’üne sahip olduğunu vurgularken, inşaat projesinin maliyetinin yaklaşık 22 milyar dolara ulaştığını da ekledi.

Nisan 2019’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus-Türk Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısında Akkuyu projesini uygulamak için ek finansmana ihtiyaç olduğunu ve potansiyel Türk yatırımcıların da bulunduğunu söylediğini hatırlatan İnterfax, son iki yılda Rosatom’un Akkuyu NGS projesi için Otkritie Bank’tan 500 milyon dolar, Sovcombank’tan 300 milyon dolar ve Sberbank’tan 400 milyon dolar kredi çektiğini de bildirdi.

Geçtiğimiz yılın sonunda Sberbank, Akkuyu Nükleer inşaatı için 800 milyon dolar daha sağlanacağını duyurmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img