spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya’da yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 9 Temmuz- 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 15,62’den yüzde 15,39’a geriledi.

Bakanlık tarafından paylaşılan raporda, 9 Temmuz- 15 Temmuz 2022 haftasında tüketici fiyatlarında yüzde 0,17 düşüş meydana geldiği vurgulanırken, yıllık bazda enflasyon oranlarının yavaşlamaya devam ettiği ve 15 Temmuz 2022 itibariyle yıllık yüzde 15,39 seviyesine gerilediği vurgulandı.

Tüketici fiyatlarındaki düşüşün meyve ve sebze fiyatlarında devam eden deflasyon ile birlikte diğer gıda ürünlerinin fiyatlarındaki yavaşlama sayesinde yaşandığı belirtilen raporda, meyve ve sebze fiyatları ve diğer temel gıda ürünlerinde haftalık düşüş yüzde 0,47, gıda dışı ürünlerde de yüzde 0,09 olarak kaydedildi.

Öte yandan turizm ve hizmet segmentinde fiyat artışlarının yaz başından bu yana sürdüğü, son haftada artışın yüzde 0,03 olarak gözlemlendiği açıklandı.

Bu yıl 25’incisi düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) oturum aralarında gazetecilere konuşan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, bu yıl sonunda meydana gelecek enflasyon oranlarının bakanlığın daha önce açıkladığı yüzde 17,5’lik tahmininden önemli ölçüde daha düşük olacağını söylemişti.

Rusya Merkez Bankası talimatıyla INFOM araştırma şirketi tarafından hazırlanan tüketici anketi sonuçlarına göre, Rusların haziran ayı için enflasyon beklentilerinin bir önceki aya göre yükseldiğini gösterdiği kaydedildi.

Merkez Bankası tarafından paylaşılan açıklamada, ankete katılan analistlerin 2022 ve 2023 için enflasyon tahminlerinde düşüş meydana geldiğinin kaydedildiği vurgulanırken, “Rusların enflasyon beklentileri, haziranda yüzde 12,4’e yükselerek Ağustos-Eylül 2021 değerlerine yakın bir şekilde kaydedilmiştir” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img