spot_img
23 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSberbank, yüksek faizle verdiği konut kredilerini yeniden finanse etmeye başladı

Sberbank, yüksek faizle verdiği konut kredilerini yeniden finanse etmeye başladı

Rusya’da en fazla konut kredisi portföyüne sahip dev kamu bankası Sberbank, politika faizlerinin yüzde 20’ye çıktığı ilkbaharda verdiği tüm konut kredilerini yeniden finanse etmeye başladı.

Sberbank Başkanı German Gref, banka müşterilerinin 1 Mart’tan mayıs sonuna kadar kullandıkları mevcut ipotek oranlarını yüzde 13,9 oranında yeniden finanse edebileceğini söyledi.

Sberbank müşterilerinin hayat sigortası ile sunulan mevcut ipoteklerde faiz oranlarını yüzde 12,5 veya yüzde 11,5’e kadar düşürebileceğini söyleyen Gref, indirim kampanyasının 15 Ekim 2022 tarihine kadar sadece bir kez kullanılabileceğini de ekledi.

Gref, ipotek piyasasının toparlanmaya başladığına da işaret ederek, bu eğilimin bu yılın haziran ayından önce bile gözlemlenmeye başladığını belirterek, “Faiz oranlarının düşmesiyle bankaların sağladığı konut kredisi hacimleri 2019 pandemi öncesi seviyesine döndü” diye konuştu.

Sberbank’ın temel konut kredisi programları kapsamında oranların yüzde 10,5’ten başladığı kaydedilirken, bundan önce Sberbank yalnızca diğer bankalardan gelen ipotekleri finanse edeceğini bildirmiş, kendi verdiği konut kredilerini ise henüz yeniden finanse etmeyeceğini duyurmuştu.

Sberbank, 2022’de konut kredisi ihracının 2021’e kıyasla düşmesini beklerken, konuyla ilgili konuşan Gref, “Cari yılın sonunda verilen ipotek hacminde düşüş olacağını düşünüyorum. 2020 ve 2021 rekorları kırılamayacak. Ancak yine de düşüşün kritik olmayacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img