spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBoeing, Rusya pazarından ayrıldıktan sonra tahmini kayıplarını açıkladı

Boeing, Rusya pazarından ayrıldıktan sonra tahmini kayıplarını açıkladı

Dünyaca ünlü uçak üreticisi Boeing Co, düşük küresel ekonomik büyüme beklentisi ve Rusya pazarına yüksek basınçlı jet arzına ilişkin belirsizlik nedeniyle önümüzdeki on yıllarda ticari uçak talebine yönelik beklentilerini düşürdü.

Şirketin güncellediği uzun vadeli ticari pazar tahminine göre, 2041 yılına kadar 41 bin 170 yeni uçağın üretilerek teslim edileceği belirtilirken, bir yıl önce Boeing’in önümüzdeki 20 yıl içinde 43 bin 610 yolcu uçağı satması bekleniyordu.

Üretici, küresel olarak yolcu sayısı büyüme tahminini yüzde 4’ten yüzde 3,8’e indirirken, en son tahminin Rusya’dan alıcılara gelecekteki yolcu uçağı teslimatlarını hariç tuttuğunu vurguladı.

Geçtiğimiz yıl hazırladığı raporunu paylaşan Boeing, Rus müşterilerinin önümüzdeki yirmi yılda bin 500’den fazla yolcu uçağı almasını bekliyordu.

Genel olarak şirket, pandemi sonrasında havayolu şirketlerinin filolarını genişleteceğini tahmin ederken, önümüzdeki on yılda istikrarlı bir şekilde uçak satabileceğini öngörüyor.

ABD’li uçak üreticisi Boeing, mart ayında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını kınadığını vurgulayarak Rusya’ya karşı yaptırım uygulamıştı.

Şirket, Rus hava yollarına parça, bakım ve teknik desteğini askıya almış, Moskova’daki tüm operasyonları durdurduğunu açıklamıştı.

Havacılık sektörüne ilişkin veriler toplayan şirket Cirium’un verilerine göre, Batılı leasing şirketlerinin Airbus ve Boeing tarafından üretilen 515 yolcu uçağının Rusya’da olduğu bilinirken, bu uçakların toplam maliyetinin 20 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Yabancı şirketlerden kiralık uçaklara sahip olan en büyük yerli taşıyıcılar arasında en çok Ural Airlines ve S7 havayolu şirketinin bulunduğu bilinirken, mart ayının ikinci yarısından itibaren Ural Airlines filosunun tamamının (57 uçak) yabancı şirketlerden kiralanarak alınan uçaklardan oluştuğu belirlenmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img