spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da bu yıl tahıl hasadı 138,5 milyon tona ulaşabilir

Rusya’da bu yıl tahıl hasadı 138,5 milyon tona ulaşabilir

Tarım Piyasası Araştırmaları Enstitüsü (IKAR), bu yıl Rusya’daki tahıl hasadı tahminini önemli ölçüde yükselterek rekor hacimlere çıkardı.

IKAR CEO’su Dmitry Rylko Interfax’a verdiği demecinde, bu yılki tarım sezonunda buğday hasadı tahminini 88,7 milyondan 90,5 milyon tona, brüt hasat tahmininin ise 133,5 milyondan 138,5 milyon tona yükseltildiğini belirtirken, mevcut tarım yılı (Temmuz 2022-Haziran 2023) için ihracat potansiyeli tahminlerinin buğday için 42 milyondan 44 milyon tona, genel olarak tahılda ise 52 milyondan 56,1 milyon tona çıkarıldığını açıkladı.

Bu rakamların tarihi rekor olduğunun altını çizen Rylko, Krasnodar ve Rostov gibi ülkenin güney bölgelerinde hasatlarda rekor net ve brüt verim beklendiğini söylerken, “Yalnızca Stavropol Bölgesi rekoru yakalayamayabilir. Ancak yine de yüksek göstergelere doğru yükseliyor” diye konuştu.

Öte yandan Volgograd bölgesindeki hasatlarda düşüş yaşanacağını söyleyen uzman, Volga bölgesinde ise ortalamanın üzerinde bir hasat beklendiğini, kış mahsullerinin de rekor düzeyde korunduğunu sözlerine ekledi.

Rusya’nın tahıl üretimi rekora ulaşabilir

Ekonomi konulu hükümet toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede bu yıl tahıl hasadının 87 milyon tonu buğday olmak üzere 130 milyon tona ulaşabileceğini ve bunun Rusya tarihinde bir rekor olabileceğini söylerken, “Bu yıl iyi bir hasat bekleniyor. Uzmanların ön tahminlerine göre çok yüksek tahıl hasadına ulaşabiliriz. Eğer bu gerçekleşirse Rusya’nın tüm tarihinde bir rekor olacak” diye konuştu.

Tahminlerin tutması halinde Rusya’nın kendi gıda güvenliğini kolaylıkla sağlayacağını, aynı zamanda ülkenin ortakları için küresel pazara yönlendireceğini vurgulayan Putin, tahılın dünya gıda pazarları için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Yakın zamanda açıklama yapan Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, 2022’de Rusya’da tahıl hasadının geçen yılın seviyesini önemli ölçüde aşabileceğini belirtmiş, 2022 tarım sezonunda Rusya’nın tahıl ihracatının 50 milyon tona ulaşabileceğini aktarmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img