spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da yeni konut fiyatlarındaki artış durdu

Rusya’da yeni konut fiyatlarındaki artış durdu

Batı yaptırımları sonrası inşaat ve yapı malzemeleri fiyatlarında süren artış ve hanehalkı gelirlerinde yaşanan düşüşün gayrimenkul piyasalarını olumsuz etkilediği Rusya’da, yeni konut fiyatlarındaki artışın durduğu belirlendi.

Rusya’nın en büyük emlak platformlarından CIAN tarafından yapılan açıklamada, inşaat şirketleri ve müteahhitlerin yeni konut fiyatlarını yükseltmek için acele etmediği, alıcılarına belirli tekliflerde indirim yapmayı sürdürdüğü belirtilirken, ancak inşaat firmalarının daha önce bankalarla yaptığı anlaşmalar nedeniyle pazardaki ortalama fiyatların henüz düşmesinin beklenmediği de vurgulandı.

Kommersant gazetesinin haberine göre, bu faktörlerin alıcıları daha küçük metrekareye sahip yeni daire ve ikinci el konut piyasalarına yönlendirdiği ifade edilirken, öte yandan yeni konut piyasasında nisan ayındaki gerilemenin ardından, büyük şehirlerdeki yeni konut talebinin genel olarak istikrar kazandığı gözlemleniyor.

Uzmanlar, bunun düşük ipotek maliyetleri ve piyasanın yeni gerçeklere alışmasından kaynaklandığının altını çizerken, CIAN Analitik Merkezi Başkanı Aleksey Popov, sitede konut arayan alıcı aktivitesinin şu anda bahar aylarına göre yüzde 10-15 daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Moskova Bölgesi’nde, uzmanların tahminlerine göre konut piyasasında haziran ayındaki işlem sayısı mayıs ayındaki değerlere göre yaklaşık yüzde 20 daha fazla olurken, St.Petersburg’ta yeni konut taleplerinin yüzde 10 arttığı gözlemleniyor.

 Popov, Rusya’da bir bütün olarak yeni konut piyasalarında daire fiyatı ortalamasının metrekare başına 99 bin 600 rubleye ulaştığını, bu rakamın geçen aya göre yüzde 0,64 daha düşük olduğunu sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img