spot_img
12.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiDolardaki "kırmızı çizgi" belirlendi

Dolardaki “kırmızı çizgi” belirlendi

Rusya’da faaliyet gösteren kredi kuruluşu Otkritie Bank’ın Küresel Yatırım ve Araştırma Departmanı analisti Oleg Syrovatkin, ruble karşısında düşüşünü sürdüren ABD dolarında kırmızı çizginin ne olması gerektiğini açıkladı.

Rus yetkililerin konuşmalarının yanı sıra ruble ile mücadele etmek için tasarlanmış eylemlerinin koşullu bir kırmızı çizgi gösterdiğini söyleyen Syrovatkin, doların rubleye karşı 50 ruble seviyesini gösterdiği haziran sonunda yetkililerin söyleminin önemli ölçüde değiştiğini söylerken, “Açıklamalara ve alınan eylemlere bakıldığında, Rusya için ABD dolarında kırmızı çizginin 50 ruble olduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu.

Dolar/Ruble paritesinde 50 rublenin sınır olduğuna işaret eden uzman, temmuz vergi döneminde doların rubleye karşı 50-55 aralığına dönme olasılığını dışlamadıklarını, yıl sonuna kadar ise 65 ruble civarında olabileceğini söyledi.

Syrovatkin, ekonominin çeşitli alanlarında uygun dolar kurunun 70 ila 80 ruble olduğunun vurgulandığını da hatırlatırken, “Ancak görünüşe göre, bunun teknik olarak nasıl uygulanacağı sorusu hala bilinmiyor. Bu nedenle yıl sonuna kadar dolar kurunun istenen banda ulaşması zor olduğu düşünülüyor”

29 Haziran’da yedi yılın en düşük seviyesini gören ABD doları, 50 rubleye gerilerken, hükümet, ekonomi için rublenin aşırı güçlenmesinin büyük risk taşıdığını söylemişti.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, rublenin güçlenmesinin federal bütçe için milyarlarca dolarlık zarara mal olacağını belirtirken, bu nedenle petrol ve gaz satışından elde edilen beklenmedik kârların, döviz kurunu dengelemeye yönelik müdahalelerinde kullanılmasını dışlamadıklarını vurgulamıştı.

Siluanov, Rus para birimindeki her 1 rublelik değer kazancının 130 ila 200 milyar ruble zarara yol açtığını dile getirirken, “Yani döviz kurunda yukarıya doğru her 10 rublelik değişim bir trilyon rubleden fazla olumlu bütçe katkısına yol açacaktır” diye konuştu.

Tahminler

14 Temmuz’da Rusya Merkez Bankası, analistlerin tahminlerine dayanarak hazırladığı raporunda 2022’de ortalama dolar döviz kurunun 70,4 ruble olacağını, 2023’te bu ortalamanın 75 rubleye, 2024 ve 2025’te ise 80 rubleye ulaşacağını bildirmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img