spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da tercihli taşıt kredileri yeniden başlatıldı

Rusya’da tercihli taşıt kredileri yeniden başlatıldı

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, daha önce otomobil kıtlığı nedeniyle son verdiği tercihli taşıt kredisi programına yerli otomobil taleplerini canlandırmak için yeniden başlatıldığını duyurdu.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, toplam bütçesi 20,7 milyar ruble olacak yeni taşıt kredisi programının Rus yapımı otomobillere olan tüketici talebini canlandırmak için 14 Temmuz 2022 itibariyle başlatıldığı belirtilirken, 2 milyon rubleye kadar olan tüm UAZ, Lada, GAZ modelleri ile tüm Evolute yerli elektrikli araçların tercihli taşıt kredisi programına dahil edildiği ifade edildi.

Tercihli taşıt kredisi programlarına dahil edilen otomobilin maliyetinin yürürlüğe giren program sayesinde yüzde 35 oranında indirime sahip olacağı açıklanırken, ancak otomobil üzerindeki devlet desteğinin 925 bin rubleden fazla olmayacağı da eklendi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Basın Servisi, önde gelen Rus bankaları ve kiralama kuruluşlarının Temmuz 2022’nin ikinci yarısında tercihli taşıt kredileri ve tercihli kiralama programlarının başlatılmasını sağlamaya hazır olduklarını doğrularken, Sanayi Bakanı Denis Manturov’a göre, federal bütçeden sübvanse edilen indirim, bir arabanın toplam maliyetinin yüzde 20’sini etkileyecek.

Tercihli kiralama programı kapsamındaki temel indirimin ise arabanın maliyetinin yüzde 10’u olacağı, ancak 500 bin rubleden fazla olmayacağı belirtilirken, UAZ, Lada, GAZ, KamAZ, Ural markalarının tüm Rus yapımı otomobilleriyle hafif ticari araçları ve kamyonları için geçerli olacak.

İç talepleri artırmaya çalışan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 2022 yılı sonuna kadar tercihli otomobil kredisi programı kapsamında en az 50 bin, tercihli kiralama programı kapsamında ise en az 25 bin 700 otomobil satış hacimlerine ulaşılmasını bekliyor.

Rusya hükümeti, daha önce uygun faiz oranlarıyla sunduğu taşıt kredisi programına, ülkede yaşanan otomobil kıtlığı nedeniyle 16 Temmuz 2021’de son verdiğini duyurmuştu.

Tercihli taşıt kredileri için bankalara tahsis edilen kaynakların geri çekildiği belirtilen hükümet açıklamasında, kredi programının eylül ayındaki Devlet Duması seçimleri sırasında tekrar başlayabileceği ifade edildi.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, zaten bu yılın Haziran-Temmuz aylarında ülkedeki otomobil pazarının zaten aşırı ısındığını, bu nedenle yaşanan araç sıkıntısı nedeniyle programın terk edilmesine karar verildiğini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl hükümet tarafından tercihli taşıt kredisi adı altında yeni destek programı açıklanmıştı. Hükümet tarafından 8,87 milyar ruble ayrılan program, ilk kez otomobil alacak çocuklu ailelere ve kamu sağlık kurumları çalışanlarına destek amaçlı uygulanırken, buna ek olarak krediden yararlanmak isteyenlere trade-in anlaşmalarında daha fazla indirim sağlanabiliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img