spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiGazprom, son altı ayda gaz üretimini yüzde 10, BDT dışı ülkelere ihracatını...

Gazprom, son altı ayda gaz üretimini yüzde 10, BDT dışı ülkelere ihracatını ise yüzde 33 azalttı

Rusya’nın ulusal doğalgaz şirketi Gazprom’un 1 Ocak- 15 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında üretim ve dağıtım verilerini yayınladığı raporuna göre, raporlama döneminde 249,7 milyar metreküp doğalgaz üretildiği, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışı ülkelere yapılan gaz ihracatının ise 71,9 milyar metreküp olduğu belirlendi.

Açıklanan rakamlara göre, 1 Ocak- 15 Temmuz döneminde Gazprom’un ürettiği doğalgaz hacmi geçen yıla göre yüzde 10,4 daha az olurken, BDT dışı ülkelere gaz ihracatı da yüzde 33,1 düşüş gösterdi.

Bu dönemde iç piyasadaki gaz talebinin yüzde 1,9 (2,7 milyar metreküp) azaldığı kaydedilirken, öte yandan Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru hattı üzerinden Çin’e ihracatı büyük ölçüde artırıldı.

Dünyaca ünlü Amerikan haber ajansı CNN, yaptırımlarla birlikte doğalgaz üretimini dörtte birden fazla azaltan Rusya’nın, buna rağmen bütçe gelirlerini artırmayı başardığını aktardı.

Rus enerji şirketi Gazprom’un bugüne kadar Polonya, Bulgaristan, Finlandiya, Danimarka, Almanya ve Hollanda gibi altı Avrupa ülkesindeki tüketicilere gaz arzını en az 20 milyar metreküp azalttığına işaret eden ajans, S&P Global Commodity Insights analisti James Huckstepp’a atıfta bulunduğu haberinde, 2022’de gaz fiyatlarının ortalama 96 Euro’ya yükseldiğini, sonuç olarak, Rusya’nın gelirlerinin gaz arzındaki düşüşe rağmen neredeyse aynı kaldığını vurguladı.

Rusya Akaryakıt ve Enerji Kompleksi Merkez Sevk Ofisi (TEK), ülkenin 2021 yılı gaz üretim hacminin bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 762,3 milyar metreküpe ulaştığını bildirmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img