spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiYabancı bankalar Rusya'daki varlıklarını satamayacak

Yabancı bankalar Rusya’daki varlıklarını satamayacak

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moiseev, hükümetin yabancı yatırımların kontrolü için kurduğu alt komisyonun Rus bankalarının yurtdışındaki şubelerinin durumu düzelene kadar Rusya’daki yabancı bankaların varlıklarını satmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Yabancı bankaların, yurt dışındaki Rus kredi kuruluşlarının normal çalışma fırsatından mahrum bırakıldığı sürece Rusya’daki varlıklarını yurtdışına aktaramayacağını belirten Moiseev, “Yaptırım altındaki kamu ve diğer bankalarımız, yurt dışındaki faaliyetlerinde oldukça ciddi sorunlar yaşamıştır. Hatta bazı durumlarda hissedarın yönetme hakkını ortadan kaldıran durumlar dahi gözlemlenmiştir. Bu nedenle Batı’daki durum düzelene kadar Rusya’daki yabancı bankaların varlıklarının satışına ve sermaye çıkışına izin vermeyeceğimizi kararlaştırdık” diye konuştu.

Yabancı bankaların Rusya pazarından çıkışı

Yabancı bankalar, Ukrayna’daki askeri operasyonun başlamasıyla ilan edilen sert yaptırımların uygulanmasından bu yana Rusya pazarından çıkmanın yollarını ararken, ilk büyük anlaşma, mayıs ayında Rosbank’ın yan kuruluşu olan Fransız Societe Generale’nin Rus milyarder Vladimir Potanin’in Interros grubuna satışı olmuştu.

Temmuz ayı başlarında Bloomberg haber ajansı, kaynaklara atıfta bulunarak paylaştığı haberinde İtalyan Unicredit Bank’ın varlıklarını satmak için bir Rusya’da müşteri aradığını bildirdi.

Daha küçük oyunculardan Çek PPF Grubu, Home Credit Bank’taki kontrol hisselerini bir grup Rus yatırımcıya satarken, resmi ve gayri resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre, halihazırda bir dizi yabancı bankacılık grubunun Rusya Federasyonu’ndaki varlıklarından çıkma planları olduğu biliniyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img