spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 3 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 3 Temmuz 2022

Dün, 3 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Şoygu, Ukrayna’nın Lisiçansk kentinin kontrol altına alındığını bildirdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus güçlerinin, Ukrayna’nın Lisiçansk kentini tamamıyla kontrol altına aldığını bildirdi.

Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Şoygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Rus ordusunun Ukrayna’daki eylemleriyle ilgili bilgi verdi.

Şoygu, Rus güçlerinin Ukrayna’nın Lugansk bölgesinde ilerlediklerini belirterek, “Lisiçansk kenti ile Belogorivka, Novodrujesk, Maloryazantseve ve Belaya Gora yerleşim birimleri üzerinde tam kontrol sağlandı.” ifadesini kullandı.

Mıkolayiv kentinde yabancı paralı savaşçıların bulunduğu merkez vuruldu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da Rus güçlerinin Ukrayna’da ilerlemeye devam ettiğini belirterek, “Verhnekaminka, Zolotorivka ve Bilıgorevka yerleşim birimleri kontrol altına alındı.” dedi.

Konaşenkov, Ukrayna güçlerinin tüm yönlerde kayıplar yaşadığını ve Donetsk’teki Maryinka yerleşim biriminde Ukrayna birliklerinin, asker ve teçhizatının yaklaşık yüzde 60’ını kaybettiğini öne sürdü.

Rusya silahlı güçlerinin, Ukrayna’daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini dile getiren Konaşenkov, Kharkov bölgesinde 100’e yakın Ukraynalı asker ve 15 askeri teçhizatın yüksek hassasiyetli silahla imha edildiğini aktardı.

Konaşenkov, “Rusya silahlı güçleri, Mıkolayiv kentinde yabancı paralı savaşçıların bulunduğu merkezi vurdu. Saldırıda, yaklaşık 120 savaşçı yok edildi.” dedi.

Son 24 saatte Donetsk bölgesinde Ukrayna ordusuna ait 10 yönetim merkezi ile 7 mühimmat deposunun imha edildiğini belirten Konaşenkov, “Rus hava muharebe ve taktik güçleri, Ukrayna ordusuna ait 32 yönetim merkezi, mühimmat deposu ve askerleri vurdu.” diye konuştu.

2 “Su-25” tipi savaş uçağı ile 10 insansız hava aracının düşürüldüğünü aktaran Konaşenkov, “Ukrayna’da bugüne kadar 229 uçak, 134 helikopter, 1440 insansız hava aracı, 353 hava savunma füze sistemi, 3 bin 893 tank ve zırhlı araç, 704 çok namlulu roketatar, 3 bin 78 obüs ve havan topu ile 3 bin 979 özel askeri araç imha edildi.” ifadelerini kullandı.

Kiev yönetimi, Belgorod ve Kursk kentlerine saldırı düzenledi

Konaşenkov, Ukrayna yönetiminin Rusya’nın Belgorod ve Kursk kentlerindeki sivillerin yaşadığı mahallelere “Toçka-U” balistik füzeler ve “Tu-143 Reys” insansız hava araçları ile gece saldırı düzenlediğini söyledi.

Söz konusu bölgelerde askeri unsurların bulunmadığını ifade eden Konaşenkov, “Bu füze saldırısı, Rus kentlerindeki sivillere yönelik planlandı ve yapıldı.” şeklinde konuştu.

Konaşenkov, Ukrayna tarafından fırlatılan füzelerin Rus hava savunma sistemince havada yok edildiğini belirterek, “Vurulan bir füzenin parçaları, sivillerin yaşadığı evin üzerine düştü.” dedi.

Ayrıca Konaşenkov, “Kursk’a doğru gelen 2 Tu-143 Reys insansız hava aracı da Rus hava savunma sistemi tarafından vuruldu.” ifadelerini kullandı.

Scholz, yükselen enerji fiyatlarından endişeli olduğunu söyledi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yükselen enerji fiyatlarından endişeli olduğunu bildirdi.

ARD televizyonunun geleneksel yaz röportajı programına katılarak açıklamalarda bulunan Scholz, yükselen fiyatlardan endişeli olduğunu belirterek, “Çünkü vatandaşlar hayatlarıyla geçinmek zorunda. Eğer ısınma faturası aniden birkaç yüz avro artarsa o zaman bu, pek çok kişinin gerçekten baş edemeyeceği bir meblağ olur. Bunu sosyal bir patlayıcı madde olarak niteleyebiliriz.” ifadesini kullandı.

Scholz, Alman Sendikalar Birliğinin (DGB) enerji fiyatı tavanı önerisine de değinerek, tüm soruları tartışacaklarını, Almanya’daki sosyal ortaklar ve devletin yeniden el ele vereceğini dile getirdi.

Rusya, Ukrayna’ya saldırmaya bir yıl önce karar verdi

Amerikan CBS kanalına verdiği demeçte ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı bir savaş başlatma kararını çok önceden verdiğini savunan Scholz, “Bu savaşın kararı, savaşın başlangıcından bir yıl önce veya muhtemelen daha önce verildi. Böylece savaşa çok uzun süre devam edebilecek.” diye konuştu.

Scholz, geçmişte Rus enerjisine tek taraflı bağımlı hale gelmenin yanlış olduğunu kabul ederek, “Bu nedenle Avrupa genelinde bir günde tedarik kaynağını değiştirme fırsatı verecek bir altyapıya yatırım yapmalıydık.” dedi.

Yapılan analizlere göre, Rusya, yalnızca savaşın ilk 100 gününde fosil yakıt ihracatından 93 milyar avro gelir elde etti.

Rusya basınından kısa kısa

Belgorod Bölge Valisi, Belgorod’ın Ukrayna tarafından bombalanması sonucu dört kişinin öldüğünü söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre saldırı Tochka-U füzeleriyle gerçekleştirildi.

Vatana ihanet davasında tutuklanan bilim adamı Kolker, Moskova’da bir hastanede hayatını kaybetti. Ağır kanser hastası olan Kolker’in gizli devlet bilgilerini Çin’e sızdırdığı iddia ediliyordu.

Mısır Hurgada’da köpekbalığı saldırısından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı son üç günde ikiye yükseldi. Üç gün içinde ikinci kurban Romanyalı bir kadın turist oldu.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth, kraliyet görevlerinin bir kısmını Prens Charles’a devredecek. Buckingham Sarayı tarafından yayınlanan hükümdarın görevleri listesi 10 yıl sonra ilk kez değişecek.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img