spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya pazarından ayrılan H&M’in kaybı belirlendi

Rusya pazarından ayrılan H&M’in kaybı belirlendi

Bu yılın mart ayında Rusya’daki faaliyetlerine son veren Stockholm merkezli uluslararası perakende giyim firması Hennes & Mauritz (H&M), bu kararı sonrası oluşan zararını paylaştı.

Şirket, çarşamba günü yayınladığı mali raporunda, Mart 2022’den itibaren Rusya ve Belarus’da kapanan mağazaları nedeniyle 22 milyon dolardan fazla zarar elde ettiğini vurgularken, açıklamasında, “Bu pazarlar (Rusya ve Belarus) için yılın ilk çeyreğinde faaliyetlerin askıya alınmasıyla oluşan zarar 228 milyon İsveç kronu (yaklaşık 22 milyon dolar) olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Şirketten yapılan açıklamada, H&M Group’un Rusya’daki tüm satışlarının geçici olarak askıya almaya karar verdiği belirtilirken, grup, Rusya’daki faaliyetlerine Eylül 2022’ye kadar devam etmeyi planlamıyor.

Ukrayna’daki mağazalarının ise müşteri ve çalışanların güvenliği için zaten kapalı olduğunu aktaran şirket, geçtiğimiz yılın sonunda Rusya’da üretim için fabrika arayışına girdiği bilgisini paylaşmıştı.

Avrupa’nın en büyük ikinci giyim mağazası zincirinin sahibi olan H&M, 1947 yılında İsveç’te kuruldu. H&M markasına ek olarak şirket, COS, Monki, & Other Stories, Weekday, ARKET ve Afound markalarının yanı sıra H&M Home ev eşyası mağazaları zincirinin sahibi konumunda bulunuyor.

2021 mali yılının ikinci çeyreğinin (Mart-Mayıs) sonunda şirket tarafından paylaşılan mali verilere göre, Rusya’daki H&M satışları 2,6 kat artarak 2,1 milyar İsveç kronuna (mevcut döviz kuruyla yaklaşık 241 milyon dolar) ulaştı. Ruble cinsinden satışlarını yüzde 198 artırarak üç katına çıkaran H&M Rusya, büyüme oranları açısından H&M ABD bölümünden sonra ikinci sırada yer alıyor. Mayıs sonunda perakendecinin Rusya’daki ağı 161 mağazayı içeriyor.

Batılı perakendeciler, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonuna yanıt olarak Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve bir dizi başka ülke tarafından uygulanan yoğun ekonomik yaptırımları sonrası Rusya’ya mal tedarik etmeyi reddetmeye başladı

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img