spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRus bankaları, şube azaltmaya devam ediyor

Rus bankaları, şube azaltmaya devam ediyor

Kommersant, Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank’ın mayıs ayında 70 şubesini kapattığını belirttiği haberinde, diğer kamu bankası VTB’nin de şubelerini kapatmaya başladığını kaydederken, ülkedeki bankalar tarafından gerçekleştirilen iş süreci optimizasyonunun işten çıkarmalara yol açacağına değindi.

Gazeteye konuşan uzmanlara göre, yalnızca şube kapatma kararının bankaların yıl içerisinde 100 milyar rubleye kadar tasarruf etmesine izin vereceğini belirtirken, mayıs ayında Sberbank’ın şubelerini kapama çalışmalarını hızlandırdığı, bu yıl ilk kez kapatılan şube sayısı açısından bankacılık sektöründe liderliğe oturduğunu vurguladı.

Bankacılık sektörünün en büyük oyuncusu Sberbank, geçen ay 70 şubesini optimizasyon kapsamında kapatırken, banka, Ocak-Mayıs 2022’de Sberbank’a bağlı toplam 159 şubede faaliyetleri sonlandırarak toplamda 13 bin 100 şubeye geriledi.

Sektördeki diğer bankaların raporlama döneminde 511 şubeyi kapattığı kaydedilirken, haziran ayının başında Rusya’daki tüm bankaların toplam şube sayısı 25 bin 200 olarak belirlendi.

Sberbank tarafından Kommersant gazetesine yapılan açıklamada, şubelerin bulunduğu bölgelerdeki iş verimliliğinin aynı seviyede kaldığını belirtilirken, aynı zamanda, toplamda 100 milyon müşteri sayısına ulaşan bankanın müşterilerinin çoğunlukla mobil uygulamayı kullandığı ifade edildi.

Buna ek olarak bankanın mobil hizmet ve dijital ofis gibi diğer kanalları geliştirmeye odaklandığı da aktarılırken, alışveriş merkezlerindeki mini ofislerde 4 binden fazla kişinin çalıştığı da eklendi.

Gazeteye konuşan bankacılık uzmanı Andrey Barkhota, devam eden optimizasyon zemininde, 2022’nin sonuna kadar yaklaşık 100 bin banka çalışanının işini kaybedebileceği konusunda uyarırken, “Hesaplamalara göre, 2021 yılında bankacılık sektöründe bir bütün olarak işçilik maliyetleri yaklaşık 1,3 trilyon ruble olarak gerçekleşti. Ortalama bir banka çalışanının yıllık maaş bordrosu ortalama olarak 1 milyon ruble olarak tahmin edilebilir. Bu nedenle bankalar personel maliyetlerinin sadece yüzde 8’ini düşürür ve ofis giderlerini yüzde 20 oranında düşürürse, yaklaşık 100 milyar ruble tasarruf edebilirler” ifadelerini kullandı.

Barkhota, Rusya’daki faaliyetlerine son veren yabancı bankalarda ise işten çıkarmaların kaçınılmaz olacağını vurgularken, Unicredit Bank gibi bazı Rus bankalarının çatısı altına giren veya girmeyi planlayan yabancı bankalardan yıl içerisinde yaklaşık 10 bin ila 15 bin banka çalışanının işinden olacağını sözlerine ekledi.

Pandemiyle birlikte dijital bankacılık işlemlerine artan talep ve mobil uygulamaların gelişmesiyle banka şubelerine ziyaretçi sayısı azalırken, Rusya’nın en fazla şubesine sahip kamu bankası Sberbank’ın geçtiğimiz yılın son altı ayında kapattığı şube sayısının 2020’den altı kat daha fazla olduğu kaydedilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img