spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiPerakende sektörü, bir dizi üründe KDV'yi düşürmeyi önerdi

Perakende sektörü, bir dizi üründe KDV’yi düşürmeyi önerdi

Rusya Perakendeciler Derneği (AKORT), Federal Vergi Dairesi (FNS) Başkanı Daniil Egorov’a mektup yazarak sektörün desteklenmesi için sosyal açıdan önemli ürünlerde KDV oranlarının düşürülmesini teklif etti.

Sosyal açıdan önemli temel gıda ürünlerinde var olan KDV oranlarının düşürülmesi dahil olmak üzere, FNS’in perakende sektörü için bir dizi önlem alması gerektiğini vurgulayan AKORT, mektubunda, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından belirlenen en önemli görevlerden biri, iş dünyası üzerindeki kontrol ve denetim faaliyetlerinin azaltılması ve işletme destek önlemlerinin geliştirilmesidir. Bu verilen görevler kapsamında ilgili diğer departmanların katılımıyla meyve ve sebze gibi sosyal açıdan önem taşıyan gıda ürünlerinde KDV oranlarının düşürülmesi, aynı zamanda perakende sektörü için pandemide uygulanan yumuşak vergi rejiminin sürdürülmesi istenmektedir” ifadelerine yer verdi.

AKORT, hükümetin belirlediği sosyal açıdan önemli gıda ürünleri listesinde şu an için yüzde 10 olan KDV oranlarının düşürülmesini teklif ederken, bu indirimin son tüketiciye yüzde 10 indirim olarak yansıyacağının altını çizdi.

Birlik, Vergi Dairesine gönderilen teklif mektubunda, KDV’deki indirimin tüketiciler için çay ve muz gibi bazı ürünlerin nihai fiyatlarında yüzde 20 indirim imkanı sunacağını ekledi.

Rusya’da hükümet tarafından sosyal açıdan önemli olarak belirlenen et, balık, süt, yumurta, tereyağı, ekmek, tahıl ürünleri, makarna, un, sebze, tuz, şeker ve bebek mamasında yüzde 10’luk KDV alınırken, diğer ürün kategorilerinde ise KDV oranları yüzde 20 olarak tahsil ediliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img