spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, yurtdışına para transferi limitlerini artırdı

Merkez Bankası, yurtdışına para transferi limitlerini artırdı

Yakın zamanda yurtdışına para transferi limitlerinin kısa zamanda kaldırılabileceği sinyalini veren Rusya Merkez Bankası, yurtdışına bireysel ve şirketler arası para transferi limitlerini aylık 150 bin dolardan 1 milyon dolara yükseltti.

1 Temmuz’dan itibaren geçerli olan para güncel para transferi limitinin ülkedeki işletmelerin tedarik zincirlerini yeniden inşa etmesi ve mevcut ekonomik koşullara uyum sağlamasını kolaylaştıracağını vurguladığı yazılı açıklamasında, “1 Temmuz 2022 itibariyle, Rusya’da ikamet eden vatandaşlar ve tüzel kişilerin ay içerisinde Rus bankasındaki hesaplarından yurtdışındaki hesaplarına veya başka bir kişinin hesabına en fazla 1 milyon ABD doları veya başka bir döviz cinsinden bu limite eşdeğer tutarda para transfer yapma hakkına sahiptir” ifadelerine yer verdi.

Rusya’ya dost ülkeler vurgusu

Yürürlüğe giren yeni limitlerin hükümet tarafından belirlenen “Rusya’ya dost ülkeler” listesindeki ülkelerle Rusya arasındaki para transferleri için geçerli olduğunun altını çizen Merkez Bankası, dost ülkelerin vatandaşları için de 1 aylık 1 milyon dolar para transferi limitinin geçerli olduğunu vurguladı.

Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Nabiullina, Merkez Bankası’nın mevcut kurallar gereği yurtdışına aylık 150 bin dolarlık para transferi limitlerini önemli ölçüde artırmaya hazır olduğunu vurgularken, “Hem bireyler için hem de tüzel kişiler için bu miktarı önemli ölçüde artırmaya hazırız. Bu limiti iptal etmeyi bile düşündük ama bunun için mevzuatın değiştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Nabiullina, bu kararın özellikle işletmelerin tedarik zincirlerini yeniden inşa etmesi ve mevcut ekonomik koşullara uyum sağlamasını kolaylaştıracağına işaret ederken, havale limitlerinin serbestleştirilmesini hızlandırma gereğini de vurguladı.

8 Haziran’dan itibaren Rusya Merkez Bankası, bireylerin hükümet tarafından belirlenen “Rusya’ya dost ülkeler” listesinde bulunan ülkelere yurtdışı para transferlerinde limiti 50 bin dolardan 150 bin dolara yükseltmişti.

Düzenleyici, Rusya’ya karşı yaptırımları destekleyen ülkelere bağlı birey ve şirketler arasındaki para transferi limitine getirdiği kısıtlamaların sürdüğünü, yasakların 30 Eylül 2022 tarihine kadar geçerli olduğunu bildirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img