spot_img
27.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 30 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 30 Haziran 2022

Dün, 30 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin: Gıdada durumun trajik hale gelmemesi için önlemler alınması gerekiyor

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile başkent Moskova’da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ile Endonezya arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirterek, “Geçen yıl ikili ticaret hacmi yüzde 42 büyüdü ve bu yıl daha da hızlı büyüyor.” dedi.

Küresel gıda krizine değinen Putin, ABD’nin bastığı parayla gıda ürünlerini satın aldığını ve bu nedenle söz konusu ürünlerin fiyatlarının yükseldiğini dile getirdi.

Bunun, gelişmekte olan ülkelerin durumunu kötüleştirdiğine dikkati çeken Putin, “Gıda durumunun trajik hale gelmemesi için önlemlerin alınması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Putin, Rusya’nın Ukrayna’dan tahılın çıkarılmasını engellemediğini savunarak, “Ukrayna yönetimi, limanların girişlerine mayın koydu. Bu mayınları temizlemelerini ve oradan tahılı çıkarmalarını kimse engellemiyor. Güvenliğin sağlanacağını garanti ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Rusya, Türkiye’nin ithalatında ilk sırada

Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle Genel Ticaret Sistemi (GTS) kapsamında oluşturulan mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine göre, Rusya’nın ithalatta lider olduğu ortaya çıktı.

Mayıs ayında Rusya’dan yapılan ithalat 4 milyar 487 milyon dolar olurken, Ocak-Mayıs 2022 döneminde de ithalatta ilk sırayı alan Rusya’dan 22 milyar 653 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi.

Türkiye’nin mayıs ayı ithalat hacimlerinde Rusya’yı 3 milyar 234 milyon dolarla Çin, 1 milyar 980 milyon dolarla Almanya, 1 milyar 529 milyon dolarla ABD, 1 milyar 305 milyon dolarla İtalya izlerken, ilk 5 ülkeden yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 42,4’ünü oluşturdu.

Ocak-Mayıs 2022 döneminde de ithalatta lider Rusya’yı 16 milyar 416 milyon dolarla Çin takip ederken, üçüncü sırada 9 milyar 502 milyon dolarla Almanya, dördüncü sırada 6 milyar 248 milyon dolarla ABD ve beşinci sırada 5 milyar 339 milyon dolarla İtalya yer aldı.

Rusya’da yıllık enflasyon, düşüşünü sürdürüyor

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 18 Haziran- 24 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 16,42’den yüzde 16,22’ye geriledi.

Bakanlık tarafından paylaşılan raporda, 18 Haziran- 24 Haziran 2022 haftasında tüketici fiyatlarında yüzde 0,12 düşüş meydana geldiği vurgulanırken, yıllık bazda enflasyon oranlarının yavaşlamaya devam ettiği ve 24 Haziran itibariyle yıllık yüzde 16,22 seviyesine gerilediği vurgulandı.

Gıda dışı ürünler segmentinde ise fiyatların yüzde 0,04 ile hissedilmeyecek oranlarda arttığına vurgu yapan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, yılın başından bu yana Rusya’da tüketici fiyatlarının yüzde 11,54 arttığını hatırlatırken, önceki iki haftada ise fiyatların yüzde 0,12 ve yüzde 0,14 düştüğünü belirtti.

Haziranda ülkedeki tüketici fiyatlarındaki düşüş yüzde 0,26 olarak belirlendi.

Rusya’da yeni banknot geliyor

1998 yılından beri Rusya’da kullanımda olan yüz rublelik banknotları güncelleyen Merkez Bankası, yeni banknotu kamuoyuyla paylaştı.

Güncellenen 100 ruble bu şekilde olacak

Düzenleyici tarafından yapılan açıklamada, yeni 100 rublelik banknotun turuncu renkte olacağı belirtilirken, banknotun ön yüzünde Kremlin Sarayı’nda bulunan Spasskaya Kulesi’nin çanları olacağı, banknotun arka yüzünde ise İkinci Dünya Savaşı’nda Rusya’nın Rzhev bölgesinde gerçekleşen Rzhev Muharebesi’ne adanan Rzhev Sovyet Askeri Anıtı’nın imajının yer alacağı bildirildi.

Rusya: Askeri operasyonda esir düşen Ukraynalı asker sayısı 6 binden fazla

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’daki operasyonda toplam 6 binden fazla Ukraynalı askerin esir düştüğünü bildirdi.

İki ülke arasında dün esir değişiminin yapıldığına dikkati çeken Konaşenkov, 144 Rus askerin karşılığında 144 Ukraynalı askerin teslim edildiğini söyledi.

Söz konusu takasın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla yapıldığını aktaran Konaşenkov, “Kurtarılan askerlerin neredeyse tamamı yaralı veya ağır yaralıdır. Onlara gerekli tıbbi destek veriliyor.” dedi.

Esir düşen Ukraynalı askerlerin sayısı ile ilgili bilgi veren Konaşenkov, “Ele geçirilen veya teslim olan Ukrayna askerlerinin toplam sayısı 6 binden fazladır.” ifadesini kullandı.

Rusların reel ücretlerinde büyük düşüş yaşandı

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından paylaşılan verilere göre, Nisan 2022’de Rusların reel ücretleri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,2, bu yılın mart ayına göre ise yüzde 8,3 düşüş gösterdi.

Bu yılın nisan ayında ülkedeki işletmelerden çalışanlarına tahakkuk edilen ortalama aylık maaş yıllık bazda yüzde 9,4 artışla 62 bin 269 ruble (30 Haziran 2022 serbest piyasa döviz kuruna göre 1217 dolar) olarak gerçekleşti.

Ocak-Nisan 2022 döneminde ülkede çalışanların reel ücretleri yıllık bazda yalnızca yüzde 0,4 yükselirken, bu dönemde nominal ücretler yıllık bazda yüzde 13,6 artış gösterdi.

Scholz: Rusya, saldırgan politikasıyla Avrupa için tehdit oluşturuyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, saldırgan politikasıyla Rusya’nın Avrupa için yeniden bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla dünyadaki siyasi durumun değiştiğini belirten Scholz, NATO’nun yeni stratejik konseptle bu durumla ilgili doğru sonuçlar çıkardığını ifade etti.

Şansölye Scholz, ittifak bölgesinin savunulması ve ülkelerin karşılıklı yardım garantisi vermesi gibi NATO’nun temel görevlerinin değişmediğine işaret ederek, “Moskova’ya bakış açısının yeniden değişmesi yenidir. Rusya, saldırgan politikasıyla Avrupa ve ittifak için yeniden tehdit oluşturuyor, uluslararası düzeni tehdit ediyor.” dedi.

Gazprom hisseleri temettü ödememe kararı sonrasında yüzde 27 değer kaybetti

Rus enerji şirketi Gazprom, 1998’den bu yana ilk kez temettü ödememe kararı almasının ardından piyasa değerinin dörtte birini kaybetti.

Şirketin hisseleri, hissedarlarının yıllık genel kurul toplantısında 2021 için temettü ödemeye karşı oy kullandığını açıklamasının ardından yüzde 27 kadar düşerek hisse başına 216 rubleden alıcı buldu.

Gazprom İcra Kurulu Başkan Yardımcı Famil Sadygov, konuya ilişkin açıklamasında, “Hissedarlar, mevcut durumda 2021 için temettü ödemesinin tavsiye edilmediğine karar verdi.” ifadesini kullandı.

OPEC+ grubu ağustosta günlük 648 bin varil üretim artışına gidecek

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya gibi OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, petrol üretimini ağustosta günlük 648 bin varil artırma kararı aldı.

COVID-19 salgınından kaynaklanan talep düşüşü nedeniyle Nisan 2020’de günlük ham petrol üretiminde yaklaşık 10 milyon varillik kesintiye giden grup, talebin toparlanma sürecine girmesiyle üretim kesintilerini Nisan 2021’den bu yana belirli aralıklarla hafifletmeye başladı.

OPEC+ grubu, 18 Temmuz 2021’de düzenlenen 19’uncu Bakanlar Toplantısı’nda aldığı karar doğrultusunda Ağustos 2021’den bu yana günlük ham petrol üretimini kademeli olarak artırıyor.

Rusya basınından kısa kısa

Donetsk Halk Cumhuriyeti, Moskova’daki büyükelçiliğini 12 Temmuz’da açacak. Açılış törenine Lugansk Halk Cumhuriyeti, Abhazya, Güney Osetya ve Suriye’den yetkililer katılacak.

Rusya’nın dev kamu bankası Sberbank, 1 Temmuz itibariyle mobil uygulama veya internet bankacılığı üzerinden diğer banka kartlarına gerçekleştirilecek para transferlerinde yüzde 1,25 komisyon uygulayacağını duyurdu.

Devlet Duması tarafından onaylanan yasanın yürürlüğe girmesiyle, Rusya’da yurtiçi pasaportu (kimlik) verilme süresi 1 Temmuz itibariyle belgelerin İçişleri Bakanlığı tarafından alındığı andan itibaren en fazla 5 iş gününü geçmeyecek.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img