spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRus ve Türk askeri heyetleri, Moskova'da Ukrayna'dan tahıl sevkiyatını görüştü

Rus ve Türk askeri heyetleri, Moskova’da Ukrayna’dan tahıl sevkiyatını görüştü

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rus ve Türk askeri heyetlerinin, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı ve Türk gemilerin güvenli çıkışı ile ilgili görüştüğü bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bir gün önce Moskova’da Milli Savunma Bakanlığı ile Rusya Savunma Bakanlığı heyetleri arasında müzakereler yapıldığı belirtilirken, açıklamada, “Taraflar Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı ve Türk ticari gemilerinin güvenli çıkışının yanı sıra Karadeniz’de güvenli seyrüseferin sağlanmasına yönelik yaklaşımları ele aldı.” ifadeleri kullanıldı.

Türk ve Rus heyetlerinin, Türk kuru yük gemisi Azov Concord da dahil olmak üzere, Mariupol limanından çıkışların sağlanmasını mümkün kılan ikili formatta etkileşimin önemini vurguladığı kaydedilen açıklamada, istişarelere devam etmek için her iki tarafın anlaşmaya vardığı aktarıldı.

Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) ile birlikte Türkiye’nin arabulucu sıfatıyla yer aldığı Ukrayna’dan tahıl ihracatına ilişkin görüşmelerin iki ayı aşkın süredir devam ettiğini bildiren TASS haber ajansı,  toplamda, görüşmelere katılan farklı tarafların Ukrayna’dan tahıl ihracatı için değişik yollar önerdiğini belirttiği haberinde, bunların arasında Berdyansk ve Mariupol limanları aracılığıyla tahıl sevkiyatı, Odessa üzerinden demiryolu ile Romanya, Macaristan ve Polonya’ya, ayrıca Belarus veya Polonya üzerinden Litvanya’ya sevkiyat alternatifi konusunda konuşulduğunu yazdı.

Ancak çeşitli tahminlere göre 20 ila 25 milyon ton buğdayın nasıl ihraç edileceğine dair nihai karar henüz verilmediğini vurgulayan ajans, Türk basınına göre arabulucu rolü üstlenen BM, Ukrayna, Rusya ve Türkiye temsilcilerinin İstanbul’da bir araya gelmeyi planladığı bilgisini paylaştığını ekledi.

Türkiye’den yapılan açıklama ise şöyle:

“Gıda krizinin çözümü ve Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilerin tahliyesine yönelik Türk ve Rus askeri heyetleri arasındaki toplantı dün Moskova’da gerçekleştirildi. “Yapıcı ve oldukça olumlu havada” geçtiği bildirilen toplantı sonucunda, sorunun çözümüne yönelik Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında görüşmelerin yapılmasına yönelik bir anlayışın oluştuğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “gıda krizinin” çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve verdikleri direktif kapsamında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Türkiye ile Ukrayna ve Rusya arasında kurulan “kırmızı hat” diplomasisi olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Bu kapsamda, gıda krizinin çözülmesi, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü ticari gemilerin tahliyesi, Borispol Havalimanı’nda kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçakların Türkiye’ye emniyetle ulaşımı gibi konuları ele almak üzere Milli Savunma Bakanlığından bir askeri heyet dün Rusya’ya gitti.

“Kırmızı hat” diplomasisi kapsamında görevlendirilen Türk ve Rus generaller başkanlığındaki askeri heyetlerin başkent Moskova’da gerçekleştirdikleri görüşmenin “yapıcı ve oldukça olumlu havada” geçtiği öğrenildi.

Başta tahıl yüklü ticari gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesinin ele alındığı toplantıda, sorunun çözümüne yönelik Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında görüşmelerin yapılmasına yönelik bir anlayışın oluştuğu öğrenildi. Bu kapsamda Ukrayna ve BM tarafı ile görüşmeleri müteakip gelecek haftalarda Türkiye’de dörtlü olarak bir araya gelinmesinin beklendiği bilgisi alındı

Öte yandan Moskova’daki görüşme ilk somut sonucunu da verdi.  Uzun süren toplantının bitiminden sadece birkaç saat sonra  günlerdir bekleyen Türk kuru yük gemisi Ukrayna limanından ayrıldı. “Azov Concord” isimli Türk gemisi Rus ordusu ve ayrılıkçıların kontrolündeki Ukrayna’nın Mariupol limanından ayrılan ilk yabancı gemi oldu.”

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img