spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemZakharova: Rusya’nın Litvanya’ya yanıtı diplomatik olmayacak

Zakharova: Rusya’nın Litvanya’ya yanıtı diplomatik olmayacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Litvanya’nın Rusya’ya bağlı Kaliningrad bölgesine çeşitli malların transit geçişinin engellenmesine yanıtlarının diplomatik olmayacağını söyledi.

Litvanya’ya verilecek yanıt üzerinde çalışıldığını belirten Zakharova, “Verilecek yanıt üzerinde şu anda kurumlarımız arası bir formatta çalışılıyor. Hem Litvanya’ya hem de Avrupa Birliği’ne (AB) Moskova’daki diplomatik misyonları aracılığıyla bu tür eylemlerin kabul edilemez olduğunu söyledik. Bize atılan adımların değiştirileceği ve durumun yasal ve meşru bir seyir izleyeceği söylendi. Ancak bu yapılmazsa yanıtımız diplomatik değil pratik bir şekilde eyleme yönelik olacaktır” diye konuştu.

Litvanya, Rusya’ya bağlı Kaliningrad Bölge Valiliğine yazı göndererek 18 Haziran’dan itibaren AB yaptırımlarına tabi olan malların transit geçişini kısıtlayacağını bildirmişti.

Transit geçişi kısıtlanacak mallar arasında inşaat malzemeleri, metal, ahşap, çimento, gübre, alkol, havyar ve toplamda Kaliningrad’ın tedarik ettiği tüm ürünlerin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturan diğer bazı mal kategorileri bulunuyor.

Uzmanlar, Rusya’ya bağlı olmasına rağmen kara bağlantısına sahip olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan Kaliningrad bölgesinin Rus toprağı olduğunu hatırlatırken, Rusya’dan yine Rusya’ya gerçekleşen transit mal taşımacılığına Litvanya’nın getirdiği kısıtlamanın yasal olmadığını, bu eylemlerin AB yaptırımlarıyla hiçbir ilgisi bulunmadığını belirtiyor.

Bir gün önce Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Litvanya’nın Rusya’nın Kaliningrad yerleşim bölgesine mal taşımacılığına getirdiği kısıtlamalar zemininde, tarafları gerilimi tırmandıracak herhangi bir açıklama veya eylemden kaçınmaya çağırmıştı.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, Guterres’in, Rusya ve Litvanya arasında Kaliningrad’a ulaşım konusunda yaşanan gerginliği “endişeyle takip ettiği”, tarafların bu gerginliği “diyalog yoluyla ve uluslararası hukuka uygun olarak” ele almaları gerektiği yönündeki görüşlerini aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kendisine nota verilen AB’nin Rusya Temsilcisi Büyükelçi Markus Ederer ise “Litvanya tek taraflı önlemler almıyor, AB’nin yaptırımlarını uyguluyor.” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img