spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPeskov, Rusya ile Türkiye arasındaki tahıl ihracatı müzakerelerini değerlendirdi

Peskov, Rusya ile Türkiye arasındaki tahıl ihracatı müzakerelerini değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında Rus ve Türk askeri heyetlerinin tahıl sevkiyatları konulu müzakerelerini değerlendirdi.

Gazetecilerin heyetlerarası görüşmelerin ne durumda olduğuna ilişkin sorularını yanıtlayan Peskov, görüşmelerin Savunma Bakanlığı temsilcileri ile sürdüğünü vurgularken, “Ukrayna limanlarından hububat ihracatı konusunda Rus ve Türk temsilcileri arasında yürütülen müzakerelerin detayları, bakanlığın kendisi tarafından paylaşılacaktır” diye konuştu.

Peskov, görüşmelerin geleceği hakkında yorum yapmazken, bu müzakerelerin Savunma Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü hatırlattı.

Bununla birlikte Rus resmi haber ajansı RIA Novosti tarafından paylaşılan haberde, T.C. Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmî açıklamaya atıfta bulunarak, tahıl sorununun tartışıldığı Moskova’daki Türk-Rus askeri heyetleri görüşmesinin yapıcı ve olumlu geçtiği aktarıldı.

Ankara, yakın gelecekte Türkiye, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Rusya’nın katılımıyla dörtlü bir toplantı yapılacağını da duyurdu.

Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) ile birlikte Türkiye’nin arabulucu sıfatıyla yer aldığı Ukrayna’dan tahıl ihracatına ilişkin görüşmelerin iki ayı aşkın süredir devam ettiğini bildiren TASS haber ajansı,  toplamda, görüşmelere katılan farklı tarafların Ukrayna’dan tahıl ihracatı için değişik yollar önerdiğini belirttiği haberinde, bunların arasında Berdyansk ve Mariupol limanları aracılığıyla tahıl sevkiyatı, Odessa üzerinden demiryolu ile Romanya, Macaristan ve Polonya’ya, ayrıca Belarus veya Polonya üzerinden Litvanya’ya sevkiyat alternatifi konusunda konuşulduğunu yazdı.

Bugünkü basın toplantısında Rusya’nın Litvanya’ya vereceği cevaba da değinen Peskov, Litvanya’nın dostane olmayan adımlarına yanıt vermek için çeşitli seçeneklerin düşünüldüğünü, ancak bunları dile getirmek için erken olduğunu söyledi.

“Somut önlemler tartışılıyor” diyen Kremlin Sözcüsü, AB’nin benimsediği yasa dışı yaptırımların Kaliningrad bölgesi için uygulanamayacağını sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img