spot_img
23.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemGuterres, Rusya ve Litvanya'ya diyalog çağrısında bulundu

Guterres, Rusya ve Litvanya’ya diyalog çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Litvanya’nın Rusya’nın Kaliningrad yerleşim bölgesine mal taşımacılığına getirdiği kısıtlamalar zemininde, tarafları gerilimi tırmandıracak herhangi bir açıklama veya eylemden kaçınmaya çağırdı.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, Guterres’in, Rusya ve Litvanya arasında Kaliningrad’a ulaşım konusunda yaşanan gerginliği “endişeyle takip ettiği”, tarafların bu gerginliği “diyalog yoluyla ve uluslararası hukuka uygun olarak” ele almaları gerektiği yönündeki görüşlerini aktardı.

Dujarric, “Daha fazla tırmanışa ilişkin gördüğümüz, uyarılar da dahil olmak üzere bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu ciddi bir endişe konusudur. Gerginliği artıracak her türlü açıklama ve eylemden de kaçınılması gerekiyor.” dedi.

Litvanya, AB’nin yaptırım listesinde olan bazı malların toprakları üzerinden Kaliningrad’a transit geçişini yasaklamış, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev, Rusya’nın Litvanya’nın getirdiği yasağa mümkün olan en kısa sürede yanıt vereceğini söylemişti.

Rusya’ya bağlı olan, Litvanya ile Polonya arasında ve Baltık Denizi kıyısında yer alan Kaliningrad bölgesi arasındaki tek demir yolu Litvanya topraklarından geçerken, uzmanlar, teknik olarak hiçbir şekilde AB yaptırımları kapsamında olmayan ve Rusya’dan yine Rus bölgesi olan Kaliningrad’a gerçekleşen transit mal taşımacılığına Litvanya’nın getirdiği kısıtlamanın yasal olmadığını vurguluyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img