spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelMutko: Rusların yüzde 40'ı, sıfır faizle bile konut kredisi alamıyor

Mutko: Rusların yüzde 40’ı, sıfır faizle bile konut kredisi alamıyor

Rusya’da inşaat sektörünü geliştirmek için kurulan devlet iştirakı finansal kuruluşu DOM.RF Başkanı Vitaly Mutko, halihazırda 2,2 milyon vatandaşın konut sahibi olabilmek için sıraya girdiğini belirtirken, Rus vatandaşlarının yaklaşık yüzde 40’ının, faiz oranları yüzde sıfır olsa bile konut kredisi alamadığını söyledi.

Bu yıl 25’incisi düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) TASS haber ajansına demeç veren Mutko, her vatandaşın konut sahibi olamadığı ülkede, bu bağlamda devletin özellikle kira oranlarını sübvanse ederek vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmenin ek bir yolu olarak kiralık konut piyasasını geliştirmeyi önerdiklerini ifade etti.

Haziran ayı başında Güncel Finansal İstikrar Raporu’nu yayınlayan Rusya Merkez Bankası, ülkedeki bankalar tarafından Nisan 2022 döneminde verilen konut kredisi hacimlerinin 161,6 milyar rubleye ulaştığını kaydederken, bu rakamların mart ayına göre 3,2 kat daha düşük olduğunu bildirmişti.

Rusya’nın dev kamu bankaları Sberbank ve VTB, yakın zamanda St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aileler için tercihli konut kredisi faizlerinin yüzde 7’ye indirilmesi önerisinden kısa süre sonra harekete geçerek faizleri indirmeye başladı.

Tercihli ipotek oranlarının daha önce belirlenen yüzde 9’dan yüzde 7’ye düşürüleceğini bildiren Sberbank ve VTB Bank, yeni hafta itibariyle yapılacak başvurularda güncellenmiş faiz oranlarıyla konut kredisi sunacağını aktardı.

Sberbank basın servisi tarafından yapılan açıklamada, tüm ipotek programlarındaki oranların 0,4 puan düşürülerek temel program kapsamındaki minimum faiz oranlarının yıllık yüzde 10,5 oranlarına çekildiği belirtilirken, mesajda, “Sberbank ipotek programlarındaki oranları düşürmeye devam etmektedir. Buna göre yeni konutlar ve ikinci el daire için alınacak ipoteklerde asgari faiz oranları yüzde 10,5’e düşürülmüştür” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img