spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 19 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 19 Haziran 2022

Dün, 19 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Microsoft’tan Ruslara bir yaptırım daha

Daha önce Rusya’da faaliyetlerini askıya alan Microsoft, şimdi de Rusya Federasyonu’ndaki kullanıcıların internet sitesinden Windows 10 ve 11’i indirmesine izin vermiyor.

Aynı zamanda, şirketin internet sitesinde Rusya’dan gelen kullanıcıların erişiminin kısıtlanmasına ilişkin herhangi bir duyuru da yayınlanmadı. 

Titov, Coca-Cola’nın Rusya’daki geleceğini değerlendirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından işletme ve girişimcilerin haklarını korumakla yetkilendirilen, aynı zamanda iş dünyası ombudsmanlığı görevini yürüten Boris Titov, Coca-Cola ürünlerinin ülkedeki geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’den Coca-Cola getirmek daha doğru

Öte yandan Alibaba aracılığıyla Coca-Cola ürünlerinin Rusya’ya sevkiyatı hakkında görüş bildiren Rusya-Asya Sanayici ve Girişimciler Birliği Başkanı Vitaly Mankevich, bunun çok doğru olmadığını, Türkiye üzerinden Coca-Cola ithal etmenin daha ucuz olacağını söyledi.

Coca-Cola’nın özellikle Türkiye üzerinden paralel ithalatı için taleplerin kendilerine ulaştığını aktaran Mankevich, şu an Rusya’ya içeceğin getirilmesi için herhangi bir aciliyet olmasa da Çin’den Coca-Cola ithalatının tamamen doğru bir hamle olmayacağını, gazlı içeceğin Çinlilere uyarlanmış biraz farklı bir tadı olduğunu ifade etti.

Abramchenko: Rusya 2025 yılına kadar plastik ürünleri terk etmeye başlayacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Viktoria Abramchenko, Rusya’nın 2025’ten itibaren tek kullanımlık plastik ürünleri ve ambalajları aşamalı olarak kaldırmaya başlayacağını söyledi.

Rusya’da tek kullanımlık plastik reddinin kademeli olacağını vurgulayan Abramchenko, “Plastik pipetler, diğer plastikler ve ambalajlar gibi geri dönüştürülemeyen tüm plastikler, kademeli olarak kısıtlanacak ve daha çevre dostu olan diğer ambalajlarla değiştirilecek. Yüzde 100 geri dönüşüme sahip ambalaj kuralları ile ilgili yasa taslağı 2025 yılında yürürlüğe girecektir” diye konuştu.

Rusya’dan Hindistan’a petrol arzı rekora koşuyor

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolü ithalatına getirdiği yaptırımlarla birlite yüzünü Doğu pazarlarına çeviren Rusya’nın Hindistan’a petrol arzının 31 kat arttığı belirlendi.

Uluslararası haber ajansı Reuters, Rus tedarikçilerin Hint rupisi ve BAE dirhemi ile ödemeleri kabul ettiğinin altını çizdiği yazısında, Hindistan’ın 27 Mayıs-15 Haziran arasında Rusya’dan yaptığı kömür alımını geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık altı kat, petrol alımının ise 31 kat artırdığını vurguladı.

Hindistan hükümetinin paylaştığı verilere atıfta bulunan haber ajansı, belirtilen dönemde Rusya’dan yaklaşık 331,17 milyon dolar tutarında kömür satın alan Hindistan’ın 2,22 milyar dolar tutarında petrol alımı gerçekleştirdiğini bildirdi.

Manturov, paralel ithalatı anlattı

Bu yıl 25’incisi düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) oturum aralarında gazetecilere konuşan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, hükümetin Batı yaptırımları sonrasında yasallaştırdığı paralel ithalat süreçleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bu mekanizmanın başladığı tarihten itibaren paralel ithalat yoluyla Rusya’ya yaklaşık 2 milyar dolar değerinde ürün tedarik edildiğini söyleyen Manturov, “Onaylanan paralel ithalat serbestisi, bir aydan biraz fazla süredir yürürlükte ve bu süre zarfında gümrüklerden alınan bilgilere göre ülkemize ithal edilen yaklaşık 130 kalem ürün adedi ve yaklaşık 2 milyar dolarlık ithalat hacmi gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

25’inci St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) oturum aralarında haber ajansı TASS’a konuşan Titov, ülkedeki faaliyetlerine son veren dünyanın en büyük alkolsüz içecek üreticisi Amerikan Coca-Cola şirketinin ürünlerinin paralel ithalat yoluyla pazara sokulabileceğini belirtirken, “Coca-Cola ürünleri, paralel ithalat yoluyla örneğin Çinli e-ticaret kanalı Alibaba aracılığıyla güvenle ithal edilebilir” ifadelerini kullandı.

Azov taburundan sonra Aydar taburu da teslim olmaya başladı

Ukrayna’da neo-nazi kavramını benimseyen Azov taburunun Mariupol’de teslim olmasından sonra, diğer milliyetçi tabur Aydar’a bağlı askerlerin Severodonetsk yakınlarında teslim olmaya başladığı bildirildi.

Kazakistan’dan nükleer silah çağrısı

Kazakistan, 2045 yılına kadar nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılması için bir planın geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Ülkenin Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdi, Ukrayna’daki çatışmanın ve karşılıklı tehditlerin nükleer silahları acilen yasaklama gereğini kaydetti.

İtalyan Eni, Rusya’dan düşük gaz hacimde doğalgaz almaya devam ediyor

İtalyan enerji şirketi Eni, şirketin cuma günü Rusya’dan talep edilen gazın yüzde 50’sini, perşembe günü ise yalnızca yüzde 65’ini aldığını bildirdi.

Daha önce Gazprom, bakım için Kanada’ya gönderilen Kuzey Akım’a ait boruların Kanada’nın yaptırımları nedeniyle geri verilmediğini açıklamıştı.

Sberbank ve VTB, tercihli ipoteklerde faizleri indirmeye başladı

Rusya’nın dev kamu bankaları Sberbank ve VTB, yakın zamanda St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aileler için tercihli konut kredisi faizlerinin yüzde 7’ye indirilmesi önerisinden kısa süre sonra harekete geçerek faizleri indirmeye başladı.

Tercihli ipotek oranlarının daha önce belirlenen yüzde 9’dan yüzde 7’ye düşürüleceğini bildiren Sberbank ve VTB Bank, yeni hafta itibariyle yapılacak başvurularda güncellenmiş faiz oranlarıyla konut kredisi sunacağını aktardı.

Medvedev bu kez kaybetti

Yakın zamanda Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP) derecelendirmesinde bir kez daha zirveye yerleşen Rus tenisçi Daniil Medvedev, Almanya’daki tenis turnuvasının finalinde kaybetti.

Rus raket, Hubert Hurkach’a 1:6, 4:6’lık bir skorla mağlup oldu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img