spot_img
15.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelMoskova’daki inşaat şirketleri için yüzde 9’luk kredi imkanı geliyor

Moskova’daki inşaat şirketleri için yüzde 9’luk kredi imkanı geliyor

Moskova Belediyesi Başkanı Sergey Sobyanin, reel sektör ve inşaat şirketleri için yüzde 9’a varan belediye destekli imtiyazlı kredi programını içeren kararnameyi imzaladığını duyurdu.

Belediyenin resmi internet sayfasında yapılan açıklamada, daha önce reel sektör için yüzde 11, inşaat firmaları için ise yüzde 12’lere varan tercihli kredilerde faiz oranlarının yüzde 9’a indirilerek sabitleneceği bildirilirken, imzalanan kararname ile başlayan imtiyazlı kredi programını hem yeni kredilerdeki hem de önceden onaylanmış kredilerdeki oranlar için geçerli olacağı aktarıldı.

Mart 2022’de başlatılan imtiyazlı kredi programı kapsamında Moskova Belediyesi tarafından reel sektör ve inşaat şirketlerinin kredi ihtiyaçları için 20 milyar ruble tahsis edildiğini vurgulayan Sobyanin, bu sektörlerde program dahilinde bankalar tarafından onaylanan toplam kredi başvurusu miktarının 108 milyar ruble olarak gerçekleştiğinin altını çizdi.

İşletmelerin 1 milyar rubleye kadar imtiyazlı kredi alabileceğini söyleyen Belediye Başkanı, şirketlerin işletme sermayesini yenilemek için 500 milyon rubleye kadar kredi alabileceğini ve en az iki yıldır Moskova’da kayıtlı olan imalat, eğitim, sağlık, otel ve sosyal hizmetler, yemek ve diğer sektör temsilcilerinin belediye destekli kredi programına başvurabileceğini belirtti.

Mart’ta verilen kurumsal kredilerde büyük düşüş yaşandı

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki bankalar tarafından verilen kurumsal kredi hacimlerinin mart ayında 171 milyar ruble azaldığını bildirmişti.

Mart ayında işletmelere sağlanan kurumsal kredilerde yüzde 0,3 düşüş yaşandığı ifade edilen Merkez Bankası raporunda, raporlama döneminde onaylanan kurumsal kredilerde de yaklaşık üçte bir oranında düşüş gözlemlendiği vurgulandı.

Rusya Merkez Bankası, kurumsal kredilere ihtiyaç duyan müşteriler için en önemli yardımın hükümetin sunduğu kredi sübvansiyon destekleri sayesinde mümkün olduğunu söylerken, raporunda hükümetin ilan ettiği tedbirin yaklaşık 1,4 trilyon ruble tutarında kredi verilmesini sağladığını ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img