spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiAVM’lerden hükümete yardım çağrısı

AVM’lerden hükümete yardım çağrısı

Ukrayna’daki askeri operasyonun başlamasıyla birçok yabancı markanın faaliyetlerini askıya alması veya tamamen Rusya pazarını terk etmesi, ülkedeki alışveriş merkezlerini (AVM) olumsuz etkilemeye başladı.

Özellikle büyük alışveriş merkezlerinde yabancı marka mağazaların payının yüzde 40’lara ulaştığı ülkede, uluslararası markaların kepenk kapatması sonrası AVM sahiplerinin gelirlerinde yüzde 50 düşüş gözlemlendiği ifade edilirken, Rusya Alışveriş Merkezleri Konseyi (RCSC), Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan 2022 sonuna kadar arazi ve mülk vergilerinde erteleme yapılmasını teklif etti.

Bununla birlikte vergiye tabi tutarın hesaplanmasında kazanılan gelirlerin ölçü olarak alınması ve AVM’ler için bir dizi vergi indirimleri sunulmasını isteyen RCSC, birçok alışveriş merkezinin bu önlemler alınmadığı taktirde iflasa doğru gidebileceğinin altını çizdi.

Öte yandan konuyla ilgili Kommersant gazetesine yorum yapan uzmanlar, alışveriş merkezi sahiplerinin yeni vergi hesaplamasında kazandığı geliri kasten düşük göstermeye çalışabileceğini, bu nedenle yetkililerin önerilen fikirleri destekleyeceğinden şüphe duyduklarını söylüyor.

RCSC Başkanı Dmitry Moskalenko imzasıyla Alışveriş Merkezleri Konseyi’nin Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Viktor Yevtuhov’a mektup yazıldığını belirten Kommersant, Moskalenko’nun en azından 2022 yılı sonuna kadar alışveriş merkezleri için emlak ve arazi vergisinin kaldırılmasını ve gelecekte bu kesintilerin hesaplanmasında mevcut gelirlerin esas alınmasını istediği kaydedildi.

Gazete, Moskalenko’nun ayrıca alışveriş merkezleri için her türlü mal ve hizmette KDV’nin yüzde 10’a düşürülmesini de istediği eklendi.

 Rusya Alışveriş Merkezleri Konseyi’nin 2021 yılının son aylarında pandemiye atıfta bulunarak Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e gönderdiği mektupta, yine aynı istekleri dile getirdiğini hatırlatan gazete, Moskalenko’nun o zaman da emlak ve arazi vergisinin kaldırılmasını istediğini, aynı zamanda AVM’lerin işletme masrafları için aylık 7,6 milyar ruble yardım istediğini ekledi.

Sobyanin, AVM’lerin bu teklifini reddetmişti

RIA Novosti ile yaptığı söyleşide AVM sahiplerinin yardım istekleri hakkındaki soruyu yanıtlayan Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, belediyenin başkentteki AVM’lere kesinlikle yardım etmeyi düşünmediğini vurgulamıştı.

“AVM işletmeciliği yeterince karlı bir iş. Mülk sahipleri kesinlikle yoksulluk içinde olmayan milyonerlerden oluşuyor. Bu, yardım etmeyi düşündüğümüz en son nüfus kategorisidir. Öte yandan AVM’lerde kiracı olan küçük ve orta işletmelere yardımlarımıza devam edeceğiz. Onların durumu farklı. Alışveriş merkezleriyle ilgili sorun sadece bir salgınla açıklanamaz.Bu durum sistemlerin değişmesiyle alakalı da bir durum. Sistem giderek daha fazla e-ticaret formatına dönüşüyor. Her yıl çevrimdışı ticaret giderek daha fazla pay kaybediyor. Bu tüm dünyada böyleydi, pandemi bu süreçlere güçlü bir ivme kazandırdı. Ticaret alanında yeniden yapılanma var, online artıyor, offline azalıyor” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img