spot_img
15 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemZakharova: ABD, Ukrayna’daki çatışmayı daha kanlı hale getirmeye çalışıyor

Zakharova: ABD, Ukrayna’daki çatışmayı daha kanlı hale getirmeye çalışıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, bugün düzenlediği günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’daki çatışmayı daha da kanlı hale getirmek için her şeyi yaptığını söyledi.

ABD ve NATO’nun Ukrayna’daki olayların seyrini mümkün olduğunca geciktirmek için her şeyi yaptığını vurgulayan Zakharova, “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin tamamen Rusya’ya karşı yenilgisinden ve teslim olmasından korkan ABD ve NATO ülkeleri olmak üzere 30’dan fazla ülke, en kısa sürede Ukrayna’ya on milyarlarca dolarlık askeri yardım sağlayarak çatışmayı olabildiğince kanlı hale getiriyor” diye konuştu.

ABD’nin 40 milyar dolarlık Ukrayna yardımındaki gerçekler

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nın başkanı Vyaçeslav Volodin, ABD’nin Ukrayna’ya yardım için ayırdığı 40 milyar doların yalnızca yüzde 15’inin Ukrayna halkına tahsis edileceğini belirtirken, öte yandan Ukrayna’nın bu paranın tamamını borç olarak ödemek zorunda kalacağını söyledi.

Kişisel Telegram hesabında ABD’nin Ukrayna için onayladığı 40 milyar dolarlık yardım hakkında açıklama yapan Volodin, “Ukrayna’ya bu yardımdan tahsis edilen miktarın sadece yüzde 15’i gidecek. Bu miktarın yüzde 35’i ABD Silahlı Kuvvetlerini finanse etmek için ayrılacak. Yüzde 45,2’sinin ise Ukrayna’ya değil, bölgedeki diğer ülkelerin askeri altyapısının geliştirilmesine harcanması planlanıyor. Yüzde 4,8’i ise sığınmacılara yardım ve faaliyetlerine yeniden başlaması için ABD’nin Kiev büyükelçiliği ve diğer diplomatik misyonlara destek için kullanılacak” diye konuştu.

Bu paranın sadece yüzde 15’ini görebilecek Ukrayna halkının ise 40 milyar dolarlık borcun tamamını ödemek zorunda kalacağının altını çizen Duma Başkanı, Amerika Birleşik Devletleri’nde zaten Kiev’in gelecekte kamu borcuna bağımsız olarak ödeyemeyeceğinin konuşulduğunu sözlerine ekledi.

Volodin, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna’ya gerçekten yardım etmediğini gösterdiğini söylerken, Batı’nın özellikle tahıl olmak üzere Ukrayna’nın son kaynaklarını da ülkeden var gücüyle çıkarmaya çalıştığını aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden, 21 Mayıs’ta Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım paketini imzalamıştı.

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu miktarın 9 milyar dolarının Ukrayna’ya ekonomik yardıma, 6 milyar dolarının eğitim ve silahlandırma dahil güvenlik yardımına, 8,7 milyar dolarının ise Ukrayna’ya gönderilen askeri teçhizatın ikmaline gönderileceğini yazmış, 3,9 milyar doların ise ABD Avrupa Komutanlığı operasyonlarına gideceğini açıklamıştı.

Bu paradan küresel gıda güvenliği için 5 milyar dolar ayıran ABD, Ukraynalı mültecilere yardım için 900 milyon dolar ayırmış, ABD Senatosu’nda yardımı onaylayanlar arasından bulunan senatör Mitch McConnell, yardım paketinin Odessa limanını açmaya yardımcı olması gerektiğini söylemişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img