spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelUkrayna'nın bazı bölgelerinde Rus vatandaşlığına geçişte kolaylık sağlanacak

Ukrayna’nın bazı bölgelerinde Rus vatandaşlığına geçişte kolaylık sağlanacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Kherson ve Zaporijya bölgelerinde yaşayanların Rus vatandaşlığına alınmasını kolaylaştırıcı karar imzaladı.

Rusya Yasa Portalı’nda yayımlanan Putin’in imzaladığı karara göre, 2019’da onaylanan Donestk ve Lugansk Cumhuriyetlerinde yaşayanların Rus vatandaşlığına geçişini kolaylaştırıcı düzenlemeye ilaveler yapıldı.

Buna göre, Donetsk ve Lugansk’ta yaşayanların yanı sıra Ukrayna’nın Zaporijya ve Kherson bölgelerinde yaşayanların da Rus vatandaşlığına geçişinde kolaylık sağlanacak.

Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da sürdürdüğü taarruzlarda Kherson’un tamamı ile Zaporijya’nın bir bölümü Rus ordusunun kontrolü altına geçmişti.

Kherson’un referandum ile Rusya’ya katılacağı yönündeki iddialar hakkında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Ukrayna halkının kendi kaderini kendisinin belirleyeceğini” bildirmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, 25 Mayıs 2022 sabahı yaptığı açıklamasında Mariupol’deki limanın tüm mayınlardan temizlendiğini duyurmuş, bu sayede daha önce bloke edilen 5 yabancı bayraklı geminin Mariupol limanından hareket ettiğini aktarmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img