spot_img
28.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemChizov, İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'nin tepkisini önceden hesaplayamadıklarını söyledi

Chizov, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin tepkisini önceden hesaplayamadıklarını söyledi

Rusya’nın Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Vladimir Chizhov, büyük bir hızla NATO’ya üye olmaya çalışan İsveç ve Finlandiya liderlerinin Türkiye’nin NATO üyeliğine tepkisini hesaplamadıklarını söyledi.

Rus resmi TV kanalı Rossiya 24’e konuşan Chizhov, konuyla ilgili açıklamasında, “Finlandiya ve İsveç liderleri, NATO’nun kapısına koştuklarında muhtemelen Türkiye’nin tepkisini hesaplamadılar” ifadelerine yer verirken, İsveç’in mevcut hükümetinin esasen NATO kararında parlamentodaki buna destek veren azınlığa güvendiğinin altını çizdi.

Finlandiya’nın NATO’ya katılımıyla birlikte birçok soru işaretini de beraberinde getireceğini belirten Chizhov, Güneybatı Finlandiya’da yer alan Aland Adaları ve Saimaa Kanalı’nın statüsüyle ilgili birçok problemin ortaya çıktığını söyledi.

Finlandiya’nın NATO’ya girişiyle birlikte uluslararası anlaşmaya göre askerden arındırılmış bir statüye sahip olan Aland Adaları’nın statüsünün ve inşa edilen Saimaa Kanalı’nın akıbetinin büyük bir mesele halini alacağını söyleyen Chizhov, Rus İmparatorluğunda yapılan ve Finlandiya’daki kısmının 23,3 km, Rusya’da kalan kısmının ise 19,6 km uzunluğa ulaştığı Saimaa Kanalı’nın Finlandiya’nın iç su yollarını Baltık Denizi’ndeki Finlandiya Körfezi ile birleştirdiğini hatırlattı.

Diplomat, Rusya’nın aslında bu kanal boyunca Finlandiya’ya küçük bir toprak şeridi kiraladığını ve kanalın bakım ve temizliğini Fin tarafına bıraktığını da vurgularken, NATO üyeliği sonrası bu kanalın kaderinin ne olacağının bilinmediğini sözlerine ekledi.

Zelenskiy, Rusya ile anlaşmak istemiyor

Rusya’nın AB daimî temsilcisi Chizhov, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin Rusya ile herhangi bir anlaşmaya ilişkin pozisyonundaki kararsızlığın Batı tarafından verilen talimata uygun olduğunu da belirtirken, ancak Batı ülkelerinin Moskova’nın yenilgisine ilişkin tahminlerinde hayal kırıklığına uğrayacağını söyledi.

Zelensky’nin tanınmış bir sanatçı olduğunun altını çizen Chizhov, sözlerini, “Ukrayna’nın Rusya’ya karşı kazandığını söylüyor. Son zamanlarda Avrupa Birliği’nin diplomatik kanalları da Ukrayna’nın kazanması gerektiğini söylüyor. Doğal olarak Zelenskiy’nin bu kararsız pozisyonu, Rusya’nın kaybetmesi gerektiğini söyleyen Batılı sponsorlarının istediği bir tutum. Ancak tahminlerinde hayal kırıklığına uğrayacaklar” diyerek tamamladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img