spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin: Rus ekonomisi, tüm yaptırımlara direnç gösterdi

Putin: Rus ekonomisi, tüm yaptırımlara direnç gösterdi

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile Soçi’de bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ekonomisinin tüm zorluklara rağmen Batı yaptırımlarına karşı direnebildiğini söyledi.

Lukaşenko ile görüşmesinde konuşan Putin, “Tüm zorluklara rağmen Rusya ekonomisi, yaptırımların etkisine oldukça iyi direniyor” ifadelerini kullanırken, ekonomideki tüm ana makroekonomik göstergelerin bu sonucu doğruladığını belirtti.

Ülkedeki ekonomik durumun hükümet yetkililerini daha önce düşünülmeyen tedbirler uygulamaya zorladığının altını çizen Rus lider, genel olarak bu çabaların olumlu bir etkisi olduğunu belirterek, “Elbette hiçbir şey kolay değil. Mevcut durum, hükümetin ekonomik bloğunun özel ilgi ve çabalarını gerektiriyor. Ancak genel olarak bu çabaların olumlu sonuç verdiğini vurgulamak istiyorum ifadelerini kullandı.

Ticarette ulusal para birimine geçiş büyük önem taşıyor

Rusya’nın Belarus da dahil olmak üzere diğer ülkelerle ulusal para birimlerinde ticarete geçişinin rublenin güçlenmesine katkıda bulunduğunu da söyleyen Rusya Devlet Başkanı, Moskova ve Minsk arasındaki ticaret hacminin de alınan bu tedbirler sayesinde arttığını, ulusal para birimine geçişle birlikte ticaretteki hareketliliğin hissedildiğini ifade etti.

Daha önce de Lukaşenko’yu bu tür adımların gerekliliği hakkında defalarca uyardığını hatırlatan Putin, “Durum nesnel olarak bizim lehimize gelişti. Aynı zamanda ulusal para birimine geçişle ne ortaklarımıza bir zarar verdik, ne de yükümlülüklerimizi eksik yerine getirdik. Aynı zamanda rubleye geçiş sayesinde rublenin güçlenmesine katkıda bulunduk” diye konuştu.

Rusya ve Belarus için ticarette ruble kullanımının yeni bir şey olmadığına da işaret eden Putin, Belarus ile uzun süredir ulusal para birimlerinde işlem yaptıklarına ve bu ödemelerin hacminin giderek arttığına dikkat çekti.

 Rus lider, Rusya ve Belarus’un kurduğu birlik devletini acele etmeden güçlendirdiğini ve tarafların her adımı kontrol ettiğini de söylerken, yavaş ve önceden düşünülerek atılan adımların iki ülkenin birlik devleti anlaşmasını içeriden ve dışarıdan güçlendirdiğini, aynı zamanda siyasi sistemlerine de olumlu etki sağladığını sözlerine ekledi.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun Batılı devletlerin ülkelerindeki ekonomik sorunlardan Putin’i suçladığını söylemesi üzerine söz alan Rus lider, espri yaparak “Bu ülkelerle ciddi bir şekilde oturup konuşacağım” diye konuştu.

Putin, Batı ülkelerinde gerçekten neler olduğunu o ülkelerin yetkililerinin açıkça hafife aldığını söylerken, “Kendi çıkarlarına hizmet eden taraflı basın kaynaklarını okuyarak yaşadılar. Enflasyonun yükseldiğini oradan öğrendiler” ifadelerini kullandı.

İkili görüşmede söz alan Lukaşenko, Batı’nın Ukrayna’yı parçalamak için adımlar atmasından duyduğu endişeyi dile getirirken, “Polonyalıların ve diğer NATO üyelerinin 1939’dan önce olduğu gibi Batı Ukrayna’yı alıp götürmeye hazır olduklarından endişeliyiz. Bu bizi sadece bugünün güvenliği açısından endişelendirmiyor. Onların stratejisi bu. Aynı strateji, Belarus’un Batı toprakları için de var” dedi.

Özellikle Polonya’nın Ukrayna’nın Batısını topraklarına katma hevesi olduğunu bildiklerini söyleyen Belaruslu lider, Ukraynalıların daha sonra Batı ülkelerinin Ukrayna’nın batı ve diğer bölgelerini parçalanmasına izin vermemek için Rusya ve Belarus’un kapısını çalacağını ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img