spot_img
28.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 21 Mayıs 2022

Rusya’da dün neler oldu? 21 Mayıs 2022

Dün, 21 Mayıs 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya, Finlandiya’ya doğal gaz sevkiyatını durdurdu

Rus enerji şirketi Gazprom, Finlandiya’ya doğal gaz sevkiyatının tümüyle durdurulduğunu bildirdi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Finlandiyalı doğal gaz şirketi Gasum’un, Rus gazı sevkiyatı için ruble cinsinden gerekli ödemeyi yapmadığı belirtildi.

1 Nisan’dan itibaren Rus gazı için ödemelerin rubleyle yapılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, söz konusu ödeme yapılmadığı için Gasum ve Finlandiya’ya yönelik doğal gaz sevkiyatının bugün tümüyle durdurulduğu kaydedildi.

Gazprom, geçen yıl Finlandiya’nın tükettiği doğal gazın yaklaşık yüzde 70’ini tedarik etmişti.

ABD dahil 5 ülke temsilcisi, Rusya’yı protesto etmek için APEC toplantısını terk etti

ABD ve Japonya’nın da aralarında olduğu 5 ülkenin temsilcisi, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşı protesto etmek için Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi (APEC) toplantısını terk etti.

Kyodo’nun haberine göre, Asya-Pasifik bölgesi ticaret bakanları ve diğer katılımcı ülkelerin temsilcileri, iki günlük APEC konferansının açılış etkinliği amacıyla Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bir araya geldi.

Toplantıda ABD, Japonya, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan bakanlar, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov’un sabah oturumunda söz almasının ardından toplantıyı terk etti.

APEC ticaret bakanları, söz konusu toplantıda salgın kısıtlamalarının hafiflemesiyle üç yıl aradan sonra yapılan ilk kez yüz yüze görüşme fırsatı buldu.

APEC forumunu oluşturan 21 ekonominin bir araya geldiği toplantıda, salgın sonrası dönemde ticaret ve yatırımın teşviki, özellikle bölgede serbest ticaret yolları gündeme geldi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” etkinliği

Moskova’da “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” etkinliği düzenlendi

Rusya’nın başkenti Moskova’da “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” etkinliği yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde yurt içinde ve yurt dışında eş zamanlı olarak kutlanan “Türk Mutfağı Haftası” çerçevesinde, Rusya Fuar Merkezi’ndeki açık alanda düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar’ın eşi Feruza Samsar, büyükelçilik çalışanları, Türk ve Rus vatandaşlar katıldı.

Etkinlik esnasında gelen konuklara ekmek arası köfte ve tulumba tatlısı ikram edildi.

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı da etkinlikte tanıtıldı.

Gazprom’un Ukrayna üzerinden gönderdiği doğal gaz miktarı yüzde 26,4 düşecek

Rus enerji şirketi Gazprom’un Temsilcisi Sergey Kupriyanov, Ukrayna üzerinden doğal gaz sevkiyatı talebinde bugün önemli miktarda düşüş yaşandığını belirterek, “Gazprom, 21 Mayıs’ta Ukrayna üzerinden 45,9 milyon metreküp doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirecek.” dedi.

Bugün Ukrayna üzerinden doğal gaz sevkiyatı talebinde önemli miktarda azalış yaşandığını dile getiren Kupriyanov, “Gazprom, 21 Mayıs’ta Ukrayna üzerinden 45,9 milyon metreküp doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirecek.” dedi.

Gazprom, dün Ukrayna üzerinden 62,4 milyon metreküp doğal gaz sevk etmişti. Böylece, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderilen doğal gaz hacmi düne göre yüzde 26,4 azalmış olacak.

Rusya, Biden ve Blinken’e ülkeye giriş yasağı getirdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden ile Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de aralarında bulunduğu toplam 963 ABD vatandaşına ülkeye giriş yasağının uygulandığı duyurdu.

Bakanlığın remi internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, ABD tarafından sürekli olarak uygulanan Rusya karşıtı yaptırımlara yanıt bağlamında Rusya’ya girişi kalıcı olarak yasaklanan ABD vatandaşlarının bir listesinin yayınlandığı belirtildi.

Açıklamada, ABD Başkanı Biden ve oğlu Hunter Biden, Dışişleri Bakanı Blinken, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns ile diğer yetkililerin bulunduğu toplam 963 kişinin listeye eklendiği kaydedildi.

Rusya’ya giriş yasağı bulunan ABD vatandaşları arasında, Putin’i Ukrayna tutumu konusunda eleştiren sinema oyuncusu Morgan Freeman da bulunuyor.

ABD’nin, kendisine daha sonra bumerang gibi geri dönen düşmanca eylemlerle meşgul olduğu vurgulanan açıklamada, “Rusya, bir yüzleşme istemiyor ve her zaman saygı duyduğumuz ABD halkını, Rus düşmanlığını kışkırtan ABD makamlarından ve onlara hizmet edenlerden ayırarak dürüst ve karşılıklı saygıya dayalı diyaloga açıktır.” ifadesine yer verildi.

Rus otomobil üreticisi AvtoVAZ’ın yeni başkanı Sokolov oldu

Rusya Federasyonu eski Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, 23 Mayıs’tan itibaren AvtoVAZ’ın CEO’luğu görevine atanıyor.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, yakın zamanda dev Fransız otomobil üreticisi Renault’nun Rusya’daki tüm varlıklarının kamulaştırıldığını duyurmuştu.

AvtoVAZ otomobil şirketinin hisselerinin yüzde 67,69’u Rusya Devlet Araştırma Enstitüsü NAMI’ye devredilerek Rusya Federasyonu’nun mülkü haline geldi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img