spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiReshetnikov: Yaptırımlar sonrası Rusya’nın gözü artık Asya’da

Reshetnikov: Yaptırımlar sonrası Rusya’nın gözü artık Asya’da

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, Batı yaptırımları sonrası Rusya pazarının gözünü Asya’ya diktiğini söyledi.

Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi (APEC) toplantısı sonrası konuşan Reshetnikov, Rusya’daki iş dünyasının yaptırımlar sonrası Asya’ya yöneldiğini belirtirken, “Yaptırımlar, aynı zamanda Rusya pazarında Asyalı şirketler için benzersiz fırsatlar yarattı” diye konuştu.

Mevcut koşulların Tayland ve diğer tüm Asya ülkeleri için bir fırsat açtığını söyleyen Ekonomik Kalkınma Bakanı, Rusya’daki şirketlerin de daha önce Batı’dan aldııkları ürünlere alternatif bulmak için Asya’ya yöneldiğini, Asyalı şirketlerle işbirliğinin gelişmeye başladığını aktardı.

Reshetnikov, aynı zamanda Rusya’nın ihracatta da Asya’ya yönlendiğini vurgularken, “Petrol, petrol ürünleri, doğalgaz gibi enerji kaynaklarının Asya ülkelerine ihracatını artırmaya çalışıyoruz. Bu, gübre, tarım ürünleri ile mühendislik ürünleri için de geçerli” diye konuştu.

Bakan, ilk Rus karşıtı yaptırım paketinin Kırım’ın Rusya toprakların katıldığı 2014 yılında ilan edildiğini hatırlatırken, sonuç olarak Rusya’nın kendi ekonomisini güçlendirmek için dışarıdan gelen bu baskıyı kullama fırsatı bulduğunu da sözlerine ekledi.

Daha önce Reshetnikov, Rusya’nın dış ekonomik faaliyetlerini Asya’ya çevirebilmesi için öncelikle lojistikte yaşanan sorunları yeni bir şekilde çözmesi gerektiğini belirtmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img