spot_img
15.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'da yaz tatili maliyetleri artacak

Rusya’da yaz tatili maliyetleri artacak

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Sergey Chernikov, Batı yaptırımları sonrası iç turizme yönelmek zorunda kalacak Rusları tatil fiyatlarında en az yüzde 20’lik zammın beklediğini söyledi.

İç turizmde yaz sezonunda paket tur ve konaklama fiyatlarının yaza kadar yüzde 20 ila yüzde 30 artmasının beklendiğini söyleyen Chernikov, “ Turizm alanında yaz öncesi tatil fiyatlarındaki artış zaten standart bir uygulamadır. Aynı zamanda turizm hizmetlerinde fiyat artışına katkıda bulunan birçok faktör bulunuyor” diye konuştu.

Hükümetin iç turizmi canlandırmak için sunduğu turizm geri ödeme programının (Cashback) tatilini ülke içerisinde geçirmeyi tercih eden vatandaşlar için önemli bir yardım olduğuna işaret eden uzman, bununla birlikte tur ve konaklama fiyatlarını da artırabildiğini belirtirken, bu durumun rezervasyonlarda istikrarsız sonuçlara yol açtığını aktardı.

Chernikov, Rusya Federal Turizm Ajansı’nın (Rosturizm), iç turizmde tüm destinasyonlar için yapılan rezervasyonlarda artış kaydedildiğini açıkladığını hatırlatırken, ancak bu artışın turizm geri ödeme programı sayesinde olduğunu, aynı zamanda yaza kadar iç hat uçak bileti fiyatlarının da yükselmeye başladığını sözlerine ekledi.

Mayıs ayı başlarında Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı  Zarina Doguzova, hükümetin iç turizmi desteklemek için sunduğu ve yerli turistlerin tatil harcamalarının bir kısmını karşılayan turizm geri ödeme programı (cashback) kapsamında yaz çocuk kamplarına katılan çocukların ailelerine 5 milyar rublenin iade edildiğini bildirmişti.

Çocuklar için düzenlenen yaz kamplarına turizm geri ödeme programı üzerinden katılımda büyük ilgi olduğunun altını çizen Doguzova, “31 Mart’tan itibaren çocukların yaz kampları faaliyetleri için  geri ödeme programı kapsamında Rus ebeveynler tarafından 11 milyar rublelik 300 binden fazla tur satın alındı. Bu aileler, toplamda 4,7 milyar rubleden fazla harcamayı geri alabildi” diye konuştu.

Rosturizm Başkanı, 1 Mayıs itibariyle çocuklar için uygulanan yeni cashback programının yürürlükte olduğuna işaret ederek, “Çocuk sahibi ailelerimiz tarafından büyük ilgi gören bu program dahilindeki tur satışları 31 Ağustos’a kadar sürecek. satın almaların büyük kısmı, genellikle ilkbahar ve  yaz başındaki çocuk kampları için gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, hükümetin çocuklar için sağlanan bu programı finanse etmek için 7,5 milyar ruble tahsis edeceğini söylemiş, konuyla ilgili açıklama yapan Rosturizm, en az 450 bin çocuğun bu sayede tatil yapabileceğini, programdan geçtiğimiz yıl 400 bin çocuğun yararlandığını belirtmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img