spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLavrov: Batılı ülkelerin tutumu terbiyesizce!

Lavrov: Batılı ülkelerin tutumu terbiyesizce!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları Konseyi’nin ardından yaptığı konuşmada, diğer devletleri Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmaya zorlayan Batılı ülkelerin tutumunun küstah ve terbiyesiz olduğunu söyledi.

Konsey sonrası düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin sürekli olarak Orta Asya ülkelerinin yetkilileriyle çeşitli düzeylerde bir araya gelerek Rusya ile işbirliğini sürdürmeye cüret etmemeleri konusunda uyardığını söyleyen Lavrov, “Elbetteki yaptırımlar, Rusya ile Orta Asya ülkelerinin arasındaki bağları yok etme rolünü oynamak üzere de tasarlandı. Zaten Batı bunu gizlemiyor. Amerikalılar, Orta Asya ülkelerinin yetkililerini çeşitli düzeylerde toplayarak Rusya ile işbirliği yapmamaları konusunda uyarıyor” diye konuştu.

Rusya ile birlikte şu an Çin’e karşı da aynı politikayı uyguladıklarından emin olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, “Bahse girerim ABD ve müttefikleri, diğer ülke yetkililerine Çin için de aynı şeyi söylüyorlar. Çin’in Batı yaptırımlarını ihlal etmeye cesaret edemeyeceğini düşünüyorlar. Batılı meslektaşlarımızın bu tutumları, son derece kendine aşırı güvenen, küstah ve terbiyesiz bir tutum” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Batılı ülkelerin BDT ve Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB) üye ülkelerin yetkililerini de etkilemeye çalışarak Rusya’yla müttefik ilişkilerine zarar vermeye çalıştığını, böylece Orta Asya’daki etkilerini güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtirken, “Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeleri olmak üzere Batılı meslektaşlarımızın Orta Asya’daki girişimleri de giderek saldırgan bir hal almaya başlıyor” dedi.

AB, NATO’nun bir uzantısı olmayı planlıyor

Avrupa Birliği’nin NATO’nun çatısı altına girerek saldırgan bir oyuncuya dönüştüğüne dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanı, bu nedenle Kiev’in AB’ye katılma arzusunun zararsızlığının da artık sorgulanabilir hal aldığını ifade etti.

Lavrov, Ukrayna Devlet Başkanı’nın geçen ocak ayında düzenlenen Münih Konferansı’nda ülkesinin nükleer silahlardan vazgeçmesinin bir hata olduğunu söylediğine, ancak daha sonra nükleer silahlara sahip olmayan tarafsız ülke statüsünü kabul ettiklerini hatırlatan Lavrov, “Aynı zamanda Avrupa Birliği’ne üye olmak isteklerini vurgulamak için mümkün olan her şeyi yapıyorlar. Kiev’in AB’ye üyelik arzusunun zararsızlığı, Avrupa Birliği’nin sözde demokratik ve yapıcı bir ekonomik platformdan saldırgan ve militarist bir NATO uzantısı olmaya başladığı dikkate alındığında, Kiev’in tutkuyla AB’ye üyelik isteği ciddi şüpheler uyandırıyor” diye konuştu.

AB ülkelerinin tam olarak NATO’nun halihazırda çizdiği yolda ilerlediğini vurgulayan Lavrov, böylece Kuzey Atlantik İttifakı ile birleşme eğilimini doğruladıklarını, aslında NATO uzantısı olarak ittifakın işlevlerini yerine getireceklerini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img