spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiEuro'daki rekor düşünün nedenleri açıklandı

Euro’daki rekor düşünün nedenleri açıklandı

Rusya’daki uzun mayıs tatilleri sonrası değer kaybını sürdüren Euro, Moskova Borsası’nın (MOEX) bugünkü açılışında gerçekleşen döviz işlemlerinde 65 rubleyle Haziran 2017’den bu yana en düşük seviyeye gerilerken, yatırım şirketi Univer Capital’deki sermaye piyasası uzmanı Artem Tuzov, Avrupa para biriminde yaşanan büyük değer kaybının nedenlerini sıraladı.

Rusya’ya Avrupa Birliği’nden (AB) yapılan ithalatın büyük ölçüde azalması ve ihracatta en büyük paya sahip olan doğalgaz tedariklerinin rubleyle ödenmeye başlamasıyla birlikte Rusya’ya Euro’ya ilginin düştüğünü ifade eden Tuzov, “AB’den Rusya’ya yapılan ithalatın yarıdan fazla azalırken, 20’den fazla Avrupalı ​​doğalgaz tedarikçisi Gazprom’a ruble cinsinden ödemeye başladı. Böylece Gazprom’un bankası Gazprombank, döviz kazancının yüzde 100’ünü satarak rubleye çeviriyor. Ayrıca Euro/Ruble paritesi, arz ve talepten büyük oranda etkileniyor” diye konuştu.

Euro üzerindeki baskının daha da artacağını anlayan yatırımcıların elindeki düşmesi beklenen dövizden kurtulmaya çalıştığına vurgu yapan uzman, Rusya’da döviz satın alan veya döviz hesaplarında tutan vatandaşların da Euro’daki düşüşü görerek dövizden kurtulmaya başladığını aktardı.

“Bu durum da Euro’da arz talep dengesizliğine yol açıyor” diyen Tuzov, Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı’nın ihracatçıların gelirlerini korumak için Euro’daki düşüşü engellemek zorunda kalacağını sözlerine ekledi.

Moskova Borsası’nda sabah saatlerinde ABD doları Şubat 2020’den bu yana ilk kez 63 rublenin altına düşerken 62,63 rubleden işlem görmeye başlamış, Euro ise 64,94 rubleyle Haziran 2017’den bu yana en düşük seviyelere ulaşmıştı.

13 Mayıs 2022 Cuma günü saat 12 itibariyle Euro/Ruble paritesi hafif yükselişle 65,73 rubleye çıkarken, Dolar/Ruble paritesi ise düşüşünü sürdürerek 63,20 ruble seviyelerinde yer aldı.

Bloomberg, 20 Avrupalı ​​gaz ithalatçısının ruble hesabı açtığını bildirdi

Uluslararası finans, ekonomi verisi ve haber platformlarından ABD’li haber ajansı Bloomberg, son günlerde 10 Avrupalı ​​enerji şirketinin Rusya’dan doğalgaz tedariklerini ödemek için Rus ulusal enerji şirketi Gazprom’a bağlı kredi kuruluşu Gazprombank’ta ruble hesabı açtığını belirtirken, Rusya’dan doğalgazı ruble olarak ödemeye hazır olan toplam şirket sayısının 20’ye yükseldiğini duyurdu.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, yakın zamanda yaptığı açıklamasında Rus gazının en büyük ithalatçısı olan Almanya’nın şimdiden ruble olarak ödeme yaptığını aktarmış, çoğu AB ülkesinin de Gazprombank’ta zaten ruble hesabı açtığını belirtmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img