spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemMedvedev, Rusya’ya karşı yaptırımların küresel sonuçlarını sıraladı

Medvedev, Rusya’ya karşı yaptırımların küresel sonuçlarını sıraladı

Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, ABD ve Avrupalı müttefiklerinin Rusya’ya karşı ilan ettiği yaptırımların Amerikan merkezli dünya fikrinin çöküşüne neden olacağını belirtirken, bu yaptırımların küresel kriz ve çatışmalara yol açacağını ifade etti.

Kişisel Telegram kanalında yaptığı açıklamasında, Rusya’ya yönelik yaptırımların sonucunun enerji, lojistik, gıda ve küresel güvenlik krizlerine yol açacağının altını çizen Medvedev, “Sonuç olarak fiili ve ardından hukuken mevcut gerçekliklerin kabul edildiği yeni bir güvenlik mimarisi oluşturulacak.  Kurallara dayalı düzeni hiçe sayan Batılılaşmış uluslararası ilişkiler kavramları ve diğer anlamsız Batı ideolojileri sona ererken, Amerikan merkezli dünya fikri çökecek. Aynı zamanda Batı dünyasıyla şiddetle çatışma aşamasında olan ülkelerin dünya toplumu tarafından saygı duyulması gereken çıkarları çok daha önemli hale gelecek” diye konuştu.

Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Rusya karşıtı yaptırımların sonuçlarının kaçınılmaz olarak istikrarsız bölgelerde yeni askeri çatışmalara yol açacağını belirtirken, yaptırımlar sonrası Rusya ile Batı arasındaki çatışmadan yararlanacak terörist gruplaşmaların harekete geçirileceğini, aynı zamanda dünya ülkelerinde yeni salgın hastalıkların yükselmeye başlayacağını söyledi.

“Durumun uzun yıllardır barışçıl bir şekilde çözülmediği veya büyük uluslararası aktörlerin önemli çıkarlarının göz ardı edildiği yerlerde yeni bölgesel askeri çatışmalar ortaya çıkacak” diye yazan Medvedev, bölgesel terörist gruplaşmaların Batı ülkelerinin tüm dikkatini Rusya ile hesaplaşmaya yönlendirdiği bu zamanda kaçınılmaz olarak daha aktif hale geleceğine inanıyor.

Medvedev, Batı ülkelerinin Rusya ile tutkuyla çatışma isteği nedeniyle sıhhi ve epidemiyolojik alanda dürüst uluslararası işbirliğinin reddedilmesi veya biyolojik silahların kullanımına ilişkin eylemlerin neden olduğu yeni salgınların başlayacağını vurgularken, bununla birlikte Batı’nın tedarik zincirlerinde uyguladığı kısıtlamaların küresel gıda güvenliği için tehdit oluşturduğuna da işaret etti.

Lojistikte yaptırımlar açlık tehdidi yaratıyor

Lojistiğe getirilen kısıtlamaların mallar için bir dizi küresel tedarik zincirinin yok olmasına yol açacağına dikkat çeken Medvedev, “Rusya toprakları üzerinde uçması yasaklanan yabancı havayolu ve kargo şirketinin büyük zarara uğraması dahil olmak üzere geniş bir lojistik krizi doğacak” diye konuştu.

Batı’nın Rus enerji tedariklerine getirdiği yasaklarla kendi ayağına kurşun sıktığını ifade eden Medvedev, enerji yaptırımları uygulayan devletlerde enerji krizinin giderek yoğunlaştığını ve fosil yakıt fiyatlarında artışın sürdüğünü bildirdi.

Bununla birlikte dünyadaki dijital ekonominin gelişiminin de yavaşlayacağını yazan Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, yazısına şu şekilde devam etti:

“Tam teşekküllü bir uluslararası gıda krizi, ekonomisi gelişmemiş ülkeler için açlık tehdidi yaratacak. Yaptırımlar, küresel finansal sistemi de etkileyeceği gibi bazı ülkelerde veya topluluklarda ulusal para biriminin istikrarının sarsılmasına, enflasyonun yükselmesine ve özel mülkiyet kavramının korunamamasına yol açacak.  Hayatın birçok alanı bir bütün olarak gerilerken uzun yıllardır barışçıl bir şekilde çözülemeyen konularda büyük uluslararası oyuncuların önemli çıkarlarının göz ardı edildiği yerlerde yeni bölgesel askeri çatışmalar ortaya çıkacak”

Avrupa Konseyi

Eski uluslararası kuruluşlar silinecek, yeni örgütler oluşacak

Medvedev, Ruya’ya karşı yaptırımların uluslararası işbirliği üzerindeki sonuçlarından bahsederken, Ukrayna’daki durumun çözümünde etkinliğini kanıtlayamayan uluslararası kuruluşların değerini yitireceğine ve giderek silineceğine de vurgu yaparken, bu kuruluşlara örnek olarak Avrupa Konseyi’ni gösterdi.

ABD’nin suyundan giden Avrupa Konseyi’nin güvenilirliğini ve değerini yitirdiğini belirten Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, zamanla ülkelerin ideolojik tutkuların yerine pragmatik Anglo-Sakson kriterlerine dayalı yeni uluslararası ittifakları oluşturacağını sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img