spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiShell, Rusya'daki işini Lukoil’e satıyor

Shell, Rusya’daki işini Lukoil’e satıyor

Rusya’nın ikinci büyük petrol şirketi Lukoil, daha önce Rusya’dan ayrılma kararını duyuran İngiliz-Hollanda ortaklığı dev enerji şirketi Shell’in ülkedeki tüm akaryakıt istasyonlarını satın aldığını duyurdu.

Akaryakıt istasyonlarına sahip olan Shell’in aynı zamanda Rusya’nın Tver bölgesinde bulunan madeni yağ fabrikasını da satın aldığını kamuoyuna duyuran Lukoil, paylaştığı basın açıklamasında, “Lukoil, Shell’in Rusya’da kendisine bağlı kuruluşları ile ülkedeki petrol ürünlerinin perakende satışı ve madeni yağ üretimini gerçekleştiren Shell Oil LLC’nin yüzde 100 hissesinin satın alınmasına ilişkin anlaşmayı imzalamıştır” ifadelerine yer verdi.

Anlaşmanın maliyeti ile ilgili açıklama yapılmazken, satın alma işleminin Rusya’nın devlete bağlı rekabet kurumu Federal Anti-Tekel Servisi (FAS) tarafından onaylanmasıyla tamamlanacağı da iletildi.

Yakın zamanda finans dergisi Forbes, Shell’in yıl sonuna kadar çalışanlarına maaş ödenmesi şartıyla tüm akaryakıt istasyonlarını çalışanları ile birlikte satacağını bildirmişti.

Shell Oil’in Genel Müdürü Sergey Starodubtsev Rusya’dan ayrılma kararı ile bağlantılı olarak, şirketin benzin istasyonlarının satışının planladığını doğrularken, “Satış sürecinin başarılı olması için hem dolum istasyonlarının hem de Torzhok’taki madeni yağ fabrikasının işleyişi askıya alınacaktır. Shell Oil’in yeni sahibine satışının sağlanabilmesi için Shell benzin istasyonu ve madeni yağ fabrikasının işletimi önümüzdeki günlerde geçici olarak durdurulacak. Shell için önemli bir öncelik, çalışanlarımızın ve üretim süreçlerimizin güvenliği, işlerin korunması ve Rus mevzuatına uygun olarak hareket etmektir” diye konuştu.

Yakın zamanda mali raporunu kamuoyuyla paylaşan uluslararası enerji şirketi Shell’in Rusya’daki faaliyetlerine son verme kararının şirkete maliyetinin bu yılın ilk çeyreğinde 3,9 milyar dolara ulaştığı belirlenmişti.

Şirketin paylaştığı mali raporda, Shell’in şubat ayının sonunda Gazprom ve Gazprom Neft ile ortak yürüttüğü Sakhalin-2, Yenisei ve Salym Petroleum girişimlerinden çekilmesi, Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesindeki katılımını da durdurma kararının şirketi 3,9 milyar dolarlık zarara uğrattığı ifade edildi.

Nisan ayı başlarında Rusya’daki faaliyetlerini durdurma kararı sonrası yaklaşık 4-5 milyar dolar aralığında zarar bekleyen Shell, Sakhalin -2’deki yatırımların Shell’in üst düzey yöneticilerinin istifası ve teknik personelin ayrılması nedeniyle 1 Nisan 2022’den bu yana kaybedildiğini vurgularken, Kuzey Akım 2 projesi için alınan krediler sonrası oluşan zararının 1,126 milyar dolar olduğunu, Kuzey Akım 2 projesindeki giderlerinin ise 858 milyon dolara ulaştığını aktardı.

70’in üzerinde ülkede enerji ve petrokimya şirketlerinden oluşan küresel bir grup olan Shell, toplamda geçen yılki net karının ise 20,1 milyar dolara ulaştığını belirtirken, son çeyreğin sonuçlarına göre şirketin Rusya’daki kayıplara rağmen net karını yüzde 26 artırarak 7,116 milyar dolara çıkardığını duyurdu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img