spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiPutin: Rusya'ya yaptırım uygulayanlar, kendi halkına zarar veriyor

Putin: Rusya’ya yaptırım uygulayanlar, kendi halkına zarar veriyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı ülkelerinde Rusya’ya yönelik yaptırımları hazırlayanların siyasi hırslarının Avrupa ve ABD ekonomilerine büyük zarar verdiğini söyledi.

Ekonomi konulu hükümet toplantısında konuşan Putin, Batı ülkelerinde ilan edilen yaptırımların küresel krizi kışkırttığını vurgularken, “Yaptırımları hazırlayan öngörüsüz ve şişirilmiş siyasi hırslarıyla Rusofobik (Rusya karşıtı) duygulara sahip olan yetkililer, kendi ulusal çıkarlarına, kendi ekonomilerine ve vatandaşlarına zarar veriyor. Bunu her şeyden önce Avrupa’da sürekli olarak artan enflasyon oranlarında görüyoruz” diye konuştu.

Bazı ülkelerde yıllık enflasyon oranlarının yüzde 20’lere yaklaştığına işaret eden Rus lider, bir bütün olarak Euro bölgesinde emtia fiyatlarının yüzde 11’in üzerinde arttığını kaydetti.

Putin, Batı’nın yaptırım takıntısının devam etmesinin kaçınılmaz olarak zorlu sonuçlara yol açacağını söylerken, “Açıkçası, nesnel ekonomik yasalar nedeniyle Batı’daki yaptırım saplantısının devam etmesi, deyim yerindeyse Avrupa Birliği (AB) vatandaşları ve dünyanın en yoksul ülkeleri için kaçınılmaz olarak en karmaşık, zorlu sonuçlara yol açacaktır. Zaten kıtlık riskleriyle karşı karşıya olan dünyayı zor duruma sokanlar, küresel hakimiyetlerini sürdürmek için dünyanın geri kalanını feda etmeye hazır olan Batılı ülkelerin elitleridir” ifadelerini kullandı.

Rusya, yaptırımlarla baş çıkacaktır

Devlet Başkanı, Rusya’nın Batı yaptırımlarının neden olduğu dış zorluklarla mücadele ettiğini, ülkedeki enflasyonun yavaşladığını ve Merkez Bankası’nın hedeflerine yaklaştığını vurgularken, haftalık enflasyonda kademeli olarak yavaşlama kaydedildiğini ifade etti.

“Rusya ekonomisi, Batı yaptırımlarıyla başa çıkacaktır” diyen Rus lider, yılbaşından bu yana rublenin dünyanın tüm para birimleri arasında en iyi dinamikler gösteren nadir para birimleri arasında yer aldığını da ekledi.

Sovyetler Birliği’nin Büyük Vatanseverlik Savaşı’nı sadece cephe muharebeleri sayesinde değil, aynı zamanda birlik olan ekonomik gücü sayesinde de kazandığını hatırlatan Putin, “Sovyetler Birliği, geçtiğimiz günlerde Zafer Günü’nü kutladığımız savaşı yalnızca cephelerdeki mücadelesiyle değil, aynı zamanda endüstriyel potansiyeline karşı çıkan Nazi Almanya’sının köleleştirdiği bütün Avrupa’ya karşı ekonomik gücü sayesinde kazanmıştır” dedi.

İç piyasada tüketici talepleri çok önemli

Putin, Batı yaptırımlarına rağmen iç piyasada tüketici talebini desteklemek ve Rusların gelirini sağlamanın önemine değinirken, devletin sosyo-ekonomik politikasının başarısındaki en önemli göstergesinin Rus vatandaşlarının geliri olduğunun altını çizdi.

“Burada pozitif dinamikleri sağlamak için tüketici talebini desteklemek, bölgelerde iş fırsatlarını artırmak bize düşüyor” diyen Putin, hükümetin bu konuda şimdiden çok sayıda tedbir aldığını ifade etti.

Rusya’nın tahıl üretimi rekora ulaşabilir

Rusya Devlet Başkanı, ülkede bu yıl tahıl hasadının 87 milyon tonu buğday olmak üzere 130 milyon tona ulaşabileceğini ve bunun Rusya tarihinde bir rekor olabileceğini söylerken, “Bu yıl iyi bir hasat bekleniyor. Uzmanların ön tahminlerine göre çok yüksek tahıl hasadına ulaşabiliriz. Eğer bu gerçekleşirse Rusya’nın tüm tarihinde bir rekor olacak” diye konuştu.

Tahminlerin tutması halinde Rusya’nın kendi gıda güvenliğini kolaylıkla sağlayacağını, aynı zamanda ülkenin ortakları için küresel pazara yönlendireceğini vurgulayan Putin, tahılın dünya gıda pazarları için çok önemli olduğunun altını çizdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img