spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, Finlandiya’nın NATO üyeliğini değerlendirdi

Kremlin, Finlandiya’nın NATO üyeliğini değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilerle düzenlediği günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Finlandiya’nın NATO üyeliğinin Rusya’nın güvenliğine doğrudan tehdit olacağını söyledi.

NATO’nun genişlemesinin ve ittifakın askeri altyapısının Rusya sınırlarına yaklaşmasının dünyayı ve en önemlisi Avrasya kıtasını daha istikrarlı ve güvenli hale getirmediğini defalarca söylediklerini hatırlatan Peskov, gazetecilerin Finlandiya’nın NATO üyeliği kararının Rusya’nın ulusal güvenliğine tehdit olup olmadığıyla ilgili soruları “Kesinlikle bizim için tehdit oluşturan bir karardır” diyerek cevapladı.

Ukrayna’daki özel harekatın başlangıcında komşu ülkelerin tepki olarak NATO’ya katılma risklerinin dikkate alınıp alınmadığı sorusunu da yanıtlayan Kremlin Sözcüsü, Moskova’nın çeşitli seçenekleri her zaman düşündüğünü ve analiz ettiğini söyledi.

Peskov, Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasıyla Rusya’nın sınır güvenliğini sağlamak için yeni önlemler geliştirmesi gerekeceğine işaret ederek, “Her şey, NATO’nun askeri altyapının Rusya sınırlarına ne kadar yaklaşacağına bağlı olacak” diye konuştu.

Yakın zamanda Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve ülkenin başbakanı Sanna Marin ortak bir açıklama yaparak Finlandiya’nın gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini söylemiş, ittifaka üyelik karanının Finlandiya’nın güvenliğini güçlendireceğini vurgulamıştı.

ABD, Rusya ile diyaloğu sürdürmek için hiçbir şey yapmıyor

Rusya’nın güvenlik garantilerini görüşmeye çalıştığını, ancak bu kaygılarını kimsenin dinlemek istemediğini söyleyen Peskov, “Özellikle Ukrayna’daki özel askeri operasyonun başlangıcından bu yana Moskova ile Washington arasında diyaloğu yeniden başlatma girişimi olmadı. ABD, iki aydır hiçbir şekilde Rusya ile görüşmeleri yeniden başlatmak için tek bir adım bile atmadı” ifadelerini kullandı.

Polonya’ya gönderme

“Rusya’nın bir şekilde Ukrayna’ya girmeye ve şu anda Silahlı Kuvvetleri tarafından bölgede yürütülen askeri operasyona doğrudan müdahale etmeye çalışacak taraflara en sert cevabı vereceğini devlet başkanımız Vladimir Putin söylemişti” diyen Kremlin Sözcüsü Peskov, Moskova dahil herkesin Rusya ile NATO arasında doğrudan bir çatışmadan kaçınmak istediğini, aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonuna doğrudan herhangi bir müdahaleye anında yanıt vereceğini de söylerken, NATO ile Rusya’nın çatışmasının istenmediğine dair açıklamaların hem ABD Başkanı Joe Biden gibi Washington’daki en üst düzey devlet yetkilileri, hem de NATO tarafından defalarca dile getirildiğini aktardı.

Rusya, Ukrayna’ya askeri müdahalenin olmaması için elinden gelen herşeyi yaptı

Peskov, Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonu gerçekleştirmemek için her şeyi yaptığını, ancak hiçbir Batılı ülkenin kendilerini dikkate almadığını belirterek, “Hatırlarsınız askeri operasyona meydan vermemek için Putin ve Rus Dışişleri Bakanlığı, harekete geçerek büyük çaba harcadı. Birçok diplomatik temas gerçekleştirerek kaygılarını dile getirdi. Ancak özellikle ABD tarafı olmak üzere Batı ülkeleri bizimle konuşmak, dinlemek istemediler bile…” dedi.

Gazetecilerin Ukrayna ile süren müzakerelerin gidişatına ilişkin sorularını da kısaca yanıtlayan Peskov, yakın zamanda görüşmelerin etkisiz bir şekilde sürdüğünü belirttiğini hatırlatarak, durumda sevindirecek herhangi bir değişiklik olmadığını sözlerine ekledi

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img