spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRuslara McDonald's'ın dönüşünü beklememeleri tavsiye edildi

Ruslara McDonald’s’ın dönüşünü beklememeleri tavsiye edildi

Rusya Oteller ve Restoranlar Federasyonu Başkanı Igor Bukharov, Rusların McDonald’s’ın pazara geri dönmesini beklememesi gerektiğine inanırken, şirketin büyük olasılıkla ülkedeki faaliyetlerini kısmen satacağını söyledi.

ABD’li restoran zincirinin her gün Rusya’da zarar ettiğinin altını çizen Bukharov, “Muhtemelen ya Rusya’daki işlerinin bir kısmını satacaklar, ya da isim değişikliğiyle yeni bir yönetime devredecekler. Alıcı bulmakta zorlanmaları durumunda ise bir noktadan sonra iflaslarını ilan edeceklerdir. McDonald’s’ın bu marka altında Rusya’ya tekrar geri dönmesi artık beklememeli” diye konuştu.

McDonald’s Rusya’nın bugün ana merkezinin etkisi altında olduğunun açık olduğunu ifade eden Bukharov, ancak her şeyden vazgeçmenin mümkün olmadığını, sonunun restoran zincirinin Rusya’da nelerden vazgeçeceği olduğunu söyledi.

Bukharov, büyük ihtimalle üst yönetimin işi parça parça satmaya başlayacağına işaret ederek, “Ya da yöneticilerine devredecekler. İsmi dışında McDonald’s Rusya’nın bazı özellikleri ve tedarik zincirinin kalması muhtemel. Restoran işletmeleri ve kira sözleşmelerine karşı yükümlülüklerle ilgili bazı koşulları yerine getireceklerdir” diye ekledi.

McDonald’s’ın Rusya’ya dönmesi kararının yalnızca şirketin merkezi tarafından alınan bir kararla eyleme dönüştürülmesinin de artık giderek zorlaştığını aktaran uzman, McDonald’s Rusya’nın ortakları olan Coca-Cola ve Paulig ile yapılan küresel sözleşmelerin de sona erdiğini ifade ediyor.

Amerikan gazli içecek üreticisi Coca-Cola, daha önce Rusya’daki operasyonlarını askıya alırken, Amerikan şirketinin CEO’su şirketin Rusya pazarından tamamen çekilebileceğini söylemişti.

McDonald’s Rusya’nın ülkedeki kahve tedarikçisi Fin’li Paulig ise Rusya’daki işini tamamen satarak mayıs ayı başlarında pazardan ayrıldığını açıklamıştı.

Rusya Oteller ve Restoranlar Birliği Federasyonu Başkanı Igor Bukharov, bu nedenle McDonald’s’ın geri dönmeden önce Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan veya sonlandıran eski ortaklarının yerine yenilerini bulması gerekeceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan nisan ayı sonlarında dünyaca ünlü fast food zinciri McDonald’s’ın Amerika’nın Orlando şehrinde düzenlediği toplantısında, şirketin Rusya’daki işletmelerini en kısa zamanda açılması ile ilgili karara ulaşıldığı iddia edilmişti.

Daily Storm’un paylaştığı haberinde, fast food zincirinin üst yönetiminin yaptığı toplantıda şirketin CEO’su Chris Kempzinski’nin, Rusya’daki işletmelerin hızlı açılmasını desteklediğini aktarırken, McDonald’s üst yönetimine yakın kaynağa atıfta bulunarak Rusya temsilciliği genel müdürü Oleg Paroev’in de restoranların bir an önce açılması için çaba harcadığını bildirdi.

 McDonald’s’ın Rusya’daki tüm çalışanlarını elinde tuttuğu ve maaşlarını ödemeye devam ettiği bilinirken, kaynaklardan alınan bilgiye göre şirketin Rusya’daki faaliyetlerine yeniden başlamadan önce yeniden markalaşmaya ve isim değişikliğine gidebileceği de düşünülüyor.

Kaynaklar, isim, ambalaj ve diğer şeylerde değişiklik olacağını, ancak kalite ve işletme yönetim felsefesinin aynı kalacağını belirtirken, Rusya’da sevilen McDonald’s’ın aynı kalacağı görüşünü savunuyor.

Amerikan restoran zinciri McDonald’s, Rusya’daki tüm restoranları 14 Mart’tan bu yana geçici olarak kapattığını açıklamıştı.

McDonald’s tarafından yayınlanan mali raporda, şirketin Rusya ve Ukrayna’daki işine son vermesi sonucu oluşan zararın 127 milyon doları bulduğu bildirildi.

Toplam zararın 27 milyon dolarının kira, hizmet ve personel maaşlarından oluştuğu ifade edilen raporda, kalan 100 milyon dolarlık zararın ise fast food restoranlarının kapanması nedeniyle bozulabilecek ürünlerin imha edilmesinden kaynaklandığı açıklandı.

Mart ayında Rusya’daki tüm restoranlarını kapatan McDonald’s, daha önce Rusya’dan ayrılmasının bir sonucu olarak ayda yaklaşık 50 milyon dolar kaybedeceğini tahmin ederken, ancak Ukrayna’daki restoranların kapanmasıyla oluşacak zararını belirtmemişti.

Popüler fast food zinciri, Ukrayna’da 24 Şubat’ta, Rusya’da 14 Mart’ta faaliyetlerini durdururken, bu yılın ilk üç aylık mali raporuna göre bu iki ülkede çalışmanın yeniden başlamasının zamanlaması için herhangi bir tahminin yer almadığı da kaydedildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img