spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'da banka kartına para transferi kuralları değişecek

Rusya’da banka kartına para transferi kuralları değişecek

PRIMPRESS haber portalı tarafından paylaşılan haberde, Rusya’da banka kartına para transferi için yeni kuralların yakında yürürlüğe gireceği belirtilirken, yeniliğin banka kartları arasında yapılan para transferlerindeki komisyon oranlarını etkileyeceği aktarıldı.

1 Temmuz 2022 itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni kuralların parlamento düzeyinde zaten onaylandığı bildirilirken, yeni değişikliklerle yetkililerin para transferlerinde komisyon açısından gözlemlenen ayrımcılıkla ilgili durumu değiştirmek istediği ifade edildi.

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması inisiyatifiyle getirilecek yeni kurallara göre, bireysel banka müşterileri veya tüzel kişilerden diğer banka kartı sahiplerine para transferlerinde komisyon oranlarının transfer edilecek meblağın büyüklüğüne bakılmadan sabit komisyon alınması öngörülürken, bankaların bu tür transferler için değişmeyen net komisyon tarifeleri belirlemesi gerekecek.

Buna göre bankaların banka kartları üzerinden yapılan para transferlerinde artan tutarlar nedeniyle komisyonlarını artıramayacakları vurgulanan haberde, yetkililerin özellikle bireyler arasında gerçekleşen para gönderiminde koşulların tüm katılımcılar için eşit olması gerektiğini ifade ederek yeniliğin tüzel kişileri de etkileyeceğini söylediği bildirildi.

Yakın zamanda ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından ekonomik yaptırımlara maruz kalan Rusya ekonomisini istikrara kavuşturmak için birçok tedbir alan Rusya Merkez Bankası, cep telefonu numarası üzerinden komisyonsuz para transferi sağlayan Hızlı Ödeme Sistemi (SBP) üzerinden yapılan ürün ve hizmet ödemelerinde limiti 1 milyon rubleye çıkarmıştı.

Hızlı Ödeme Sistemi’nde yapılan ödeme limitinin azami tutarı 600 bin rubleden 1 milyon rubleye çıkaran Merkez Bankası’nın kararının 1 Mayıs 2022 itibariyle yürürlüğe girdiği belirtilirken, yapılan açıklamada, “Artık vatandaşlar hizmet ve ürün ödemelerinde eskisinden daha büyük meblağlar için Hızlı Ödeme Sistemi üzerinden anında para transferi yapabilecektir ifadeleri kullanıldı.

Bununla birlikte, bankaların müşterileri için belirleyebileceği Hızlı Ödeme Sistemi’ndeki günlük minimum para transferi limiti en az 150 bin ruble seviyesinde kalırken, aylık 100 bin rubleye kadar olan para transferlerinden komisyon alınmayacak.

Rusya Merkez Bankası ve NSPK tarafından geliştirilen Hızlı Ödeme Sistemi, Ocak 2019 sonunda Rusya’da kullanıma başlanmıştı.

 Merkez Bankası sistemin işletmecisi ve yerleşim merkezi olurken, NSPK ise operasyonel ödeme ve takas merkezi görevi görüyor.

Merkez Bankası’nın geliştirdiği Hızlı Ödeme Sistemi, 28 Ocak 2019 tarihinde devreye alınmış, başlangıçta gönderenin veya alıcının hesaplarının açıldığı bankadan bağımsız olarak, bireylerin cep telefonu numarasıyla kendilerine veya diğer kişilere para transferi yapmalarına izin veriyordu. Merkez Bankası, SBP’yi piyasada ilk telefon numarası üzerinden para transfer sistemini başlatan ve bu alanda tekel olan Sberbank’a rakip olarak yaratmıştı.

Daha sonra 2 Temmuz 2021 itibariyle Hızlı Ödeme Sistemi’nde tüzel kişiler ile gerçek kişiler arasındaki para transferleri de başlamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img