spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiGoogle, 2021'de Rusya'daki gelirini 1,6 kat artırdı

Google, 2021’de Rusya’daki gelirini 1,6 kat artırdı

Amerikan merkezli teknoloji devi Google’ın Rusya temsilcisi Google LLC, 2021 yılı sonu itibariyle şirketin yıllık mali tablolarına göre gelirini 1,6 kat artırarak 134,3 milyar rubleye çıkardığını açıkladı.

Google LLC’nin geçtiğimiz yılki brüt karı, 2020’ye kıyasla 1,5 kat artarak 5,8 milyar ruble olarak gerçekleşirken, satışlardan elde edilen kar neredeyse iki katına çıkarak 3,9 milyar rubleye yükseldi.

Geçen yılın sonunda şirket, 2020’de 1,7 milyar ruble net kara karşılık 26,4 milyar ruble net zarar ilan etmişti.

7 Nisan’da Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), ABD’li teknoloji şirketi Google’ın ülkede reklam vermesini yasaklamıştı.

Kurumun resmi internet sayfasından yapılan açıklamada, daha önce Rus yasalarını ihlal etmesi nedeniyle birçok kez uyarılan Google’ın artık arama motorları ile diğer bilgi kaynakları üzerinden reklam yapmasının yasaklandığı, aynı zamanda şirketin arama motorlarını kullanan kullanıcılara Google’ın Rus yasalarını ihlal ettiği konusunda bilgilendirmesi gerekeceği ifade edildi.

Roskomnadzor, şirkete tekrarlanan ihlalleri nedeniyle bilgilendirici ve ekonomik olarak zorlayıcı önlemlerin getirildiğini belirttiği açıklamasında, yürürlüğe giren kısıtlamaların Google’ın uyarıları dikkate alana ve ihlalleri düzeltene kadar süreceğinin altını çizdi.

Roskomnadzor, YouTube video barındırma hizmetinin “Ukrayna topraklarında özel bir askeri operasyonun seyri hakkında sahte haberler yayan ve Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerini itibarsızlaştıran kilit platformlardan biri” haline geldiğini açıklıyor.

Google’a bağlı YouTube’un Rusya’da yasaklanış radikal örgüt olan Ukraynalı Sağ Sektör ve milliyetçi Azov gibi aşırılık yanlısı örgütlerin videolarını yayınlamaya devam ettiğini söyleyen kurum, şirkete yapılan 12 bin’den fazla ihlale rağmen herhangi bir eylemde bulunmadığını aktardı.

Rusya mahkemeleri, bu ihlallerini sürdüren Google’a nisan ayında 4 milyon ve 7 milyon ruble olmak üzere toplamda 11 milyon ruble para cezası verdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img