spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiDolar, 66 rubleye düştü

Dolar, 66 rubleye düştü

Rusya’daki uzun mayıs tatilleri sonrası değer kaybını sürdüren ABD doları, Moskova Borsası’nın (MOEX) bugünkü açılışında gerçekleşen döviz işlemlerinde 66,66 rubleye gerilerken, Euro ise 69,93 rubleden işlem görmeye başladı.

Moskova saatiyle 10.49’da Dolar/Ruble paritesi 77 kopeek düşerek 66,42 rubleye gerilerken, Euro/Ruble paritesi ise 97 kopeek düşerek 69,52’den alıcı buldu.

Moskova Borsası toparlanamıyor

Geçtiğimiz haftaları Avrupa Birliği’nin (AB) altıncı yaptırım paketi baskısı altında geçirerek düşen Moskova Borsa Endeksi, düşüşünü bugün de sürdürürken, endeksler yüzde 1,36 gerileyerek 2,354 puana ulaştı.

Saat 11 itibariyle dolar bazlı RTS Endeksi ise yüzde 0,25’lik hafif artışla 1,126 puandan işlem görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı 106,30 dolar

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 106,30 dolardan işlem görüyor.

Dün 108,29 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, çarşamba gününü 107,51 dolar seviyesinde tamamlarken, bugün saat 09,26 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,12 azalışla 106,30 dolara düştü.

Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 104,15 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, faiz artırımı beklentileri ve enflasyon endişeleri, ABD dolarında ve petrol stoklarındaki yükseliş ile Çin’de devam eden COVID-19 kısıtlarının yarattığı ekonomik gerilemeye yönelik endişeler etkili oldu.

ün açıklanan verilere göre, ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 8,3 ile beklentilerinin üzerinde yükseldi. ABD’de, enflasyonda zirve tazelenmese de yüksek seviyelerin korunması da ABD Merkez Bankasının (Fed) daha agresif faiz artırımı yapmak zorunda kalacağı endişelerini körükledi.

ABD dolarının geçen günlerde son 20 yılın en yüksek seviyelerine ulaşması da fiyatların aşağı yönlü hareketini destekledi. ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanması, dolara endeksli petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getiriyor. Bu durum alımların azalmasına neden olarak petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarında yaşanan beklenenden fazla yükseliş ise talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatları baskılıyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 8 milyon 500 bin varil (yüzde 2) artarak 424 milyon 200 bin varil olduğunu açıkladı. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 457 bin varil azalacağı yönündeydi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img