spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin, Lugansk’ın egemenliğinin Rusya ile birlikte savunulacağını açıkladı

Putin, Lugansk’ın egemenliğinin Rusya ile birlikte savunulacağını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 12 Mayıs 2014’te Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (LNR) lideri Leonid Pasechnik’e mesaj göndererek cumhuriyetin ulusal bayramını kutlarken, Rusya ile birlikte ortak bir şekilde Lugansk’ın egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunmanın mümkün olacağına dair güvenini dile getirdi.

Kremlin resmi internet sayfasında paylaşılan kutlama mesajında, Lugansk vatandaşlarının ellerinde silahlarla anavatanlarını savunarak zor koşullarda resmi tatillerini kutladıklarının altını çizen Putin, Rusya’nın yardımıyla cumhuriyetin bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunacağına emin olduğunu vurguladı.

21 Şubat’ta imzalanan Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Antlaşması’na dikkat çeken Rus lider, “Bu anlaşma, ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ve müttefiklik bağlarının güçlendirilmesi için güvenilir bir temel oluşturmaktadır” diye konuştu.

Putin, LNR lideri Pasechnik’e sağlık ve başarılar dilerken, tüm Lugansk halkına barışçıl ve güvenli bir gelecek mücadelesinde metanet, cesaret ve azim dileklerini iletti.

12 Mayıs 2014’te Kiev’deki darbeye katılmayıp hükümetin devrilmesine karşı çıkarak bağımsızlığını ilan eden Lugansk Halk Cumhuriyeti, bağımsızlık yıldönümünü ilk kez bugün resmi olarak kutluyor.

 21 Şubat 2022 gecesi Putin, Rus halkına seslendiği yayında Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını resmen tanıdığını duyurmuştu.

Uzun süren halka sesleniş konuşmasından sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile dostluk ve işbirliği anlaşmalarını imzalamıştı.

Putin yaptığı konuşmada, Kiev yönetiminin “Donbass’ta askeri karar dışında hiçbir kararı tanımadığını” belirterek, “Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını bir an önce tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Çarşamba günü Putin, bağımsızlığını 2014’te ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) lideri Denis Pushilin’i ulusal bayram nedeniyle tebrik etmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img