18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Rusya'da 2021'de iki bin sahte finansal internet sitesi engellendi

Rusya’da 2021’de iki bin sahte finansal internet sitesi engellendi

Rusya Merkez Bankası, 2021 yılının 11 ayı boyunca bankanın güvenlik departmanı tarafından ülkedeki bazı bankaları taklit ederek internet üzerinden dolandırıcılık faaliyetiyle uğraşan iki bin 60 internet sitesinin engellediğini duyurdu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, sahte banka web sitelerinin yalnızca kişisel ve bankacılık verilerini saldırganlara aktarabilen vatandaşlar için tehlike oluşturmadığı vurgulanırken, aynı zamanda finansal kurumların itibarına da zarar verdiğinin altı çizildi.

Rusya’da 1 Aralık 2021’den itibaren dolandırıcıların vatandaşlardan para çalmak için kullandığı internet siteleri, Merkez Bankası’nın inisiyatifiyle mahkeme kararına gerek duyulmadan bloke edilmeye başlanmıştı.

10 Ocak 2021’e kadar Rusya Merkez Bankası tarafından sahte finansal eylemlerde bulunan 595 web sitesinin bloke edildiği ifade dilen açıklamada, bunların 346’sının yasa dışı finans kuruluşlarının kaynakları olduğu, aynı zamanda aralarında ülkede faaliyet gösteren bankaların da bulunduğu resmi internet sitelerini taklit eden 22 web sitesinin de mahkeme kararı beklenmeksizin engellendiği iletildi.

Saadet zincirleri ile mücadele

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, daha önce internet üzerinde faaliyet gösterdiği tespit edilen finansal piramitlerin (saadet zinciri) web sitelerinin mahkeme kararı beklenmeden kolluk kuvvetleri tarafından kapatılabileceğini duyurmuştu.

Bu kategorideki işletmelerin tüm sosyal medya hesapları ve web sitelerinin bloke edilebileceğini söyleyen Volodin, vatandaşlardan para koparan ve ardından ortadan kaybolan siteleri yargısız bir şekilde engelleme fırsatı olacağını vurgularken, “Yeni yasa sayesinde finansal piramitlerin reklamını yapan aracıların da faaliyetlerine derhal son verilebilecek” diye ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...

Rusya, tüm mutasyonlara karşı yeni COVID-19 aşısı üzerinde çalışıyor

Rusya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi Direktör Yardımcısı Denis Logunov, merkezin aynı anda birkaç coronavirüs varyantına karşı yeni bir aşı...