18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da otomobil satışları 2021'de yüzde 4,3 artış gösterdi

Rusya’da otomobil satışları 2021’de yüzde 4,3 artış gösterdi

Merkezi Rusya’da bulunan Avrupalı İşletmeler Birliği (AEB) tarafından paylaşılan rapora göre, 2021 yılında Rusya’da yeni binek araç ve hafif ticari araç satışları 2020 yılına göre yüzde 4,3 artarak 1 milyon 670 bin adede ulaştı.

Aralık 2021 döneminde Rusya’da otomobil ve hafif ticari araç satışları, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 19,9 düşüşle 133 bin 500 olarak kaydedilirken, AEB raporunda 2021 yılı reel verilerinin daha önce örgüt tarafından tahmin edilen 1,756 milyonluk yıllık binek araç satış hacimlerine yakın olduğu da eklendi.

2022 tahminleri

AEB, 2022’de Rusya’da sıfır km binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarında yüzde 3,3 oranında hafif artış beklendiğini öngördüğü raporunda, bu yıl sonuna kadar ülkede 1 milyon 720 milyon adet araç satılacağının tahmin edildiğini vurguladı.

Küresel bazda yarı iletken sorunlarıyla birlikte üretim kesintilerinin süreceğini açıklayan örgüt, tedarik zinciri kesintileri ve konteyner kıtlıklarının 2022’de otomotiv piyasalarını olumsuz etkilemeye devam edeceğini kaydetti.

AEB, Rusya’da 2022 yılında ithal otomobillerin payının muhtemelen düşeceğine işaret ettiği raporunda, ülkede elektrikli araç satışlarının geçen yıla göre 2,6 kat artarak bin adede ulaştığını, elektrikli araçlara olan talebin desteklenmesi ve ithalatında sıfır gümrük vergisi uygulaması sayesinde elektrikli araç pazarının geçen yılın ilk üç çeyreğinde hızlı bir büyüme gösterdiğinin altını çizdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...

Rusya, tüm mutasyonlara karşı yeni COVID-19 aşısı üzerinde çalışıyor

Rusya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi Direktör Yardımcısı Denis Logunov, merkezin aynı anda birkaç coronavirüs varyantına karşı yeni bir aşı...