18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Ruslar, yılbaşı sonrası başlayan ilk iş günlerine stresle başladı

Ruslar, yılbaşı sonrası başlayan ilk iş günlerine stresle başladı

Rusya’da faaliyet gösteren iş ilanları servisi Zarplata.ru araştırmaları, Rusların yarısından fazlasının yılbaşı tatilinden sonra başlayan ilk iş günlerinde stres yaşadığını gösterdi.

Uzun yeni yıl tatillerinden sonraki ilk iş haftasının zor geçtiğini söyleyen Rusların yüzde 63’ü iş ritmine girmekte zorlandığını itiraf ederken, tatil sonrası tümüyle kendini işe vermekte zorlanan yaş kategorisinin 35-44 yaşları arasındaki katılımcılar olduğu kaydedildi.

Yeni çalışma yılının başlamasından kaynaklanan stresin ana nedenleri arasında katılımcıların yüzde 43’ü tarafından kısa bir sürede tamamlanması gereken çok sayıda iş görevi olduğu belirtilirken, çalışanların yüzde 31’i günlük zaman rejiminin değişmesini, yüzde 12’si raporlama hazırlıklarını, yüzde 4’ü uyku eksikliğini alışılması gereken en zor eylemler olarak gördüğünü vurguladı.

Rusların yüzde 3’ü yılbaşı sonrası yeni iş günlerinde çalışma planlama toplantılarının kendilerini zorladığını söylerken, Rusların yüzde 2’si ise tatil sonrası meslektaşları ve yönetimle görüşme isteksizliği duyduğunu belirtti.

Ankete katılan Rusların yüzde 33’ü, uzun yılbaşı tatili sonrası stresle başa çıkmanın çaresini uyku rejimini düzenlemekte bulurken, yüzde 23’ü spor aktivitelerine başladığını, yüzde 18’i iş stresiyle başa çıkmak için arkadaşlarla buluştuğunu aktardı.

Rusların yüzde 12’si temiz havada yürümeyi stresle başa çıkma yolu olarak görürken, yüzde 2’si ise resmi tatilden sonra kendine gelmek için iki üç gün izin aldığını söyledi.

Buna ek olarak Rus çalışanların büyük bölümü yeni yıl tatilleri sonrasında işteki ilk günlerinde çalışma masasını ve işlerini düzene sokarak yeni yıla başladığı kaydedilirken, birçok çalışanın karmaşık görevleri aşamalar halinde tamamlamaya çalışarak yavaş bir şekilde iş temposuna alışmaya çalıştığı ifade edildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...