18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Mishustin: Rusya'da bir yılda KOBİ'lerde girişim sayısı 1 milyonu geçti

Mishustin: Rusya’da bir yılda KOBİ’lerde girişim sayısı 1 milyonu geçti

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, ülkede son bir yılda küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) yeni girişimlerin sayısının 1 milyonu geçtiğini belirterek, bu rakamların ülke ekonomisinin pandemi krizinden kurtulduğunu gösterdiğini söyledi.

Başarılı Aile! – Başarılı Rusya! Forumunda konuşan Mishustin, hükümetin salgının başlangıcından bu yana KOBİ’leri destelemeye odaklandığını vurgularken, “Ekonominin en önemli lokomotifi olan KOBİ’leri desteklemeye devam edeceğiz. Mikro işletmelere vergi teşvikleriyle birlikte imtiyazlı kredi imkanları konusunda yeni tekliflerimiz sürecek” diye konuştu.

Rusya’da artık küçük ve orta ölçekli işletmelerin toparlandığını iddia eden Başbakan, son bir yılda KOBİ’lerde yeni girişim sayısının bir milyonun üzerinde olduğunu belirtirken, “2021’de bir milyondan fazla yeni oluşturulan mikro işletme kayıt sayısı, 2021’in başından itibaren yüzde 20 daha fazla olduğunu, bunun da ticari faaliyetlerin yeniden başladığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Mishustin, hükümet olarak sistematik şekilde küçük şirketleri ilgilendiren konularda desteklerini sürdüreceklerini söylerken, KOBİ ve Bireysel Girişimcilere Destek adıyla oluşturdukları ulusal proje çerçevesinde cari yıl içerisinde yaklaşık 65 milyar ruble tahsis ettiklerini, bu kaynakların büyük bölümünün KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu imtiyazlı krediler için aktarılacağını sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Merkez Bankası’nın kamuya ait KOBİ Bankası olan MSP Bank ile salgından en çok etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren küçük işletmelere sunduğu kredi hacimlerinin 27 milyar rubleye ulaştığı açıklanmıştı.

MSP Bank Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Merkez Bankası destekli işletme kredilerine katılım başvurularının 1 Kasım 2021’den itibaren kabul edilmeye başlandığı, bu kredi programında şu ana kadar bin 90 küçük işletmenin yararlandığı ifade edildi.

Banka tarafından paylaşılan yazılı açıklamada, KOBİ’ler için sağlanan kredilerde ortalama tutarın 21,1 milyon ruble olduğu, faiz oranlarının da yıllık yüzde 8,06 olarak kaydedildiği belirtilirken, verilen her üç krediden birinin işletmenin talebi üzerine destek programına dahil edilen gıda dışı ticaret işletmelerine düştüğü, en çok kredi alan sektörler arasında ilk üçte yüzde 13,5 payla üretim işletmeleri, yüzde 9 payla nakliye ve depolama hizmetleri bulunduğu da aktarıldı.

En fazla sayıda kredinin 583 kredi sayısıyla Sberbank’tan alındığı ifade edilirken, Sberbank üzerinden alınan kredilerde yıllık ortalama faiz oranları yüzde 8,12, ortalama kredi tutarı ise 16,9 milyon ruble olarak gözlemlendi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...

Rusya, tüm mutasyonlara karşı yeni COVID-19 aşısı üzerinde çalışıyor

Rusya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi Direktör Yardımcısı Denis Logunov, merkezin aynı anda birkaç coronavirüs varyantına karşı yeni bir aşı...