spot_img
-3.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLavrov: Rusya tüm senaryolara hazırlanıyor

Lavrov: Rusya tüm senaryolara hazırlanıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, güvenlik garantileri konusunda ABD ve NATO’dan yazılı cevap beklediklerini belirtirken, tüm olası senaryolara hazırlandığını vurguladı.

Güvenlik garantileri ile ilgili tekliflerine hem ABD’den hem de NATO’dan yazılı yanıt beklediklerini vurgulayan Lavrov, “Muhtemelen bir hafta içerisinde verecekleri yazılı yanıtlarını bekliyoruz. Ancak bu arada elbette herhangi bir senaryoya karşı hazır olduğumuzdan emin olmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Rusya’nın Batı’nın kararlarını sonsuza kadar beklemeyeceğini ABD ve NATO yetkililerinin çok iyi anladığını ifade den Lavrov, “Genel olarak iyi niyet varsa ve uzlaşmaya hazırlarsa her zaman karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözümün bulunabileceğine inanıyoruz. Tekliflerimiz reddedilirse durumu değerlendirerek Devlet Başkanı Vladimir Putin’e rapor vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın öncelikle kendi güvenlik çıkarları olmak üzere tüm faktörleri göz önünde bulundurarak bir karar alacağının altını çizen Dışişleri Bakanı, geçtiğimiz yılın şubat ayında ABD Başkanı Joe Biden ile Washington yönetiminin Moskova’nın istediği gibi koşulsuz bir şekilde “Yeni START” olarak nitelendirilen Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmalarını 5 yıl uzattığını hatırlatarak, “Bu adımları, yeni Washington yönetiminin daha demokratik yönetim tarzına sahip olacağı konusunda bizi umutlandırdı. Aynı zamanda Putin ve Biden geçen haziran ayında Cenevre’de yaptıkları toplantıda stratejik istikrarla ilgili tüm meseleler üzerinde anlaşmıştı” dedi.

Süreci durdurma girişimleri ve ABD vurgusu

Rusya’nın ABD ve NATO’ya ilettiği güvenlik garantilerine ilişkin tekliflerinin bir sonuca ulaşmaması için Batı ülkelerinde faaliyet gösteren yetkililer olduğuna vurgu yapan Lavrov, “Bu süreci sonlandırma planı elbette var. Aynı zamanda herkes böyle bir anlaşmaya varma ihtimalinin sadece ABD’ye bağlı olduğunu da iyi biliyor…Bize müttefiklerle istişare ihtiyacı hakkında ne söylerlerse söylesinler tüm AGİT üye ülkeleri ve NATO üyeleri mazeretlerle süreci uzatmaya yönelik girişimlerde bulunuyor” diye konuştu.

Lavrov, ABD ve NATO’nun garanti tekliflerine nasıl yanıt vereceği konusunda spekülasyonlar yapmanın verimsiz olduğunu düşünürken, Moskova’nın garanti önerilerinin geri çevrilmesi durumunda tüm güvenlik faktörlerini dikkate alarak uygun kararı alacağının altını çizdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img