18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Lavrov: Rusya tüm senaryolara hazırlanıyor

Lavrov: Rusya tüm senaryolara hazırlanıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, güvenlik garantileri konusunda ABD ve NATO’dan yazılı cevap beklediklerini belirtirken, tüm olası senaryolara hazırlandığını vurguladı.

Güvenlik garantileri ile ilgili tekliflerine hem ABD’den hem de NATO’dan yazılı yanıt beklediklerini vurgulayan Lavrov, “Muhtemelen bir hafta içerisinde verecekleri yazılı yanıtlarını bekliyoruz. Ancak bu arada elbette herhangi bir senaryoya karşı hazır olduğumuzdan emin olmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Rusya’nın Batı’nın kararlarını sonsuza kadar beklemeyeceğini ABD ve NATO yetkililerinin çok iyi anladığını ifade den Lavrov, “Genel olarak iyi niyet varsa ve uzlaşmaya hazırlarsa her zaman karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözümün bulunabileceğine inanıyoruz. Tekliflerimiz reddedilirse durumu değerlendirerek Devlet Başkanı Vladimir Putin’e rapor vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın öncelikle kendi güvenlik çıkarları olmak üzere tüm faktörleri göz önünde bulundurarak bir karar alacağının altını çizen Dışişleri Bakanı, geçtiğimiz yılın şubat ayında ABD Başkanı Joe Biden ile Washington yönetiminin Moskova’nın istediği gibi koşulsuz bir şekilde “Yeni START” olarak nitelendirilen Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmalarını 5 yıl uzattığını hatırlatarak, “Bu adımları, yeni Washington yönetiminin daha demokratik yönetim tarzına sahip olacağı konusunda bizi umutlandırdı. Aynı zamanda Putin ve Biden geçen haziran ayında Cenevre’de yaptıkları toplantıda stratejik istikrarla ilgili tüm meseleler üzerinde anlaşmıştı” dedi.

Süreci durdurma girişimleri ve ABD vurgusu

Rusya’nın ABD ve NATO’ya ilettiği güvenlik garantilerine ilişkin tekliflerinin bir sonuca ulaşmaması için Batı ülkelerinde faaliyet gösteren yetkililer olduğuna vurgu yapan Lavrov, “Bu süreci sonlandırma planı elbette var. Aynı zamanda herkes böyle bir anlaşmaya varma ihtimalinin sadece ABD’ye bağlı olduğunu da iyi biliyor…Bize müttefiklerle istişare ihtiyacı hakkında ne söylerlerse söylesinler tüm AGİT üye ülkeleri ve NATO üyeleri mazeretlerle süreci uzatmaya yönelik girişimlerde bulunuyor” diye konuştu.

Lavrov, ABD ve NATO’nun garanti tekliflerine nasıl yanıt vereceği konusunda spekülasyonlar yapmanın verimsiz olduğunu düşünürken, Moskova’nın garanti önerilerinin geri çevrilmesi durumunda tüm güvenlik faktörlerini dikkate alarak uygun kararı alacağının altını çizdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ruslar 2021’de Türkiye’de yüzde 75 daha fazla konut aldı

Rus vatandaşları, Türkiye'de 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla neredeyse yüzde 75 daha fazla gayrimenkul satın alırken, geçen yıl aldıkları konut sayısı...

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...